Wymagane dokumenty przy kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie kredytu
Ubezpieczenie kredytu
31 grudnia, 2018
Przedawnienie zobowiązań
Przedawnienie zobowiązań
31 grudnia, 2018
Show all
Wymagane dokumenty przy kredycie hipotecznym

Uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce to nie tylko zbadanie zdolności kredytowej oraz wybór najlepszej oferty. Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się również z przygotowaniem odpowiednich oraz wymaganych przez bank dokumentów.

Wymagane dokumenty przy kredycie hipotecznym

Istotne jest to jaki wybierany bank, decydując się na zakup działki z kredytu dla osób pracujących za granicą i następnie budowę domu również z kredytu warto zdecydować się, aby całość sfinansować z kredytu w jednym banku.
Posiadanie wymaganych przez bank dokumentów jest podstawą do złożenia kompletnego wniosku. Ponadto jeśli przygotujemy się do kompletowania dokumentacji dużo wcześniej to możemy liczyć na sprawniejszą oraz szybszą weryfikację przez bank.

Jakie zatem dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku kredytowego? Przede wszystkim są to dokumenty dotyczące kredytobiorców osobiście, czyli dokumenty potwierdzające tożsamość.

Kolejne wymagane dokumenty to te, które potwierdzają nasze przychody. W tym przypadku w zależności od tego czy dochód otrzymujemy z umowy o pracę, o dzieło, prowadzenia działalności gospodarczej czy też pracujemy za granicą to ten zestaw dokumentów bank będzie wymagał inny. W przypadku osób pracujących za granicą zestaw dokumentów potwierdzających przychód będzie nieco większy.

Oddzielnym zestawem dokumentów jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny jest dokumentacja dotycząca kredytowanej nieruchomości. Bank będzie interesował się tym czy nieruchomość będzie zakupiona od dewelopera czy na rynku wtórnym. Jeśli natomiast budujesz dom to będziesz musiał dostarczyć wycenę budowy nieruchomości. Wymagane są również dokumenty potwierdzające, że będziemy właścicielami danej nieruchomości, czyli umowa przedwstępna. Potrzebne są również dokumenty stwierdzające kto jest obecnie właścicielem danej nieruchomości oraz jaki jest jej stan prawny – tutaj wykorzystywany jest najczęściej odpis księgi wieczystej. Zatem również zestaw dokumentów różni się w zależności od tego od kogo kredytobiorca planuje zakupić nieruchomość czy też jeśli będzie samodzielnie ją budował.

Wymagane dokumenty przy kredycie hipotecznym

Wymagane dokumenty gdy pracujemy za granicą

Reasumując w przypadku, gdy kredytobiorcą jest Polak pracujący za granicą to wymagane przez bank są najczęściej następujące dokumenty:

  • raport kredytowy z zagranicznego Biura Informacji Kredytowej,
  • umowa o pracę,
  • zezwolenie na pobyt stały za granicą (jeśli jest wymagane),
  • zezwolenie na pracę (jeśli jest wymagane),
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach na druku bankowym (w języku angielskim),
  • deklaracje podatkowe za dwa minione lata.

Zatem dokumenty, które wymagane są najczęściej przez banki od osoby pracującej za granicą są bardzo zbliżone do dokumentacji, jaką powinien posiadać kredytobiorca zarabiający w Polsce.
Na stronach internetowych banków najczęściej znajduje się zakładka, w której odnajdziesz dokładną listę dokumentów, w przypadku, gdy osiągasz dochody z zagranicy.

Bardzo często najczęstszą bolączką kredytobiorców oprócz wybrania najkorzystniejszej oferty jest zgromadzenie kompletnego zestawu dokumentów, które wymaga wybrany bank.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

0 Komentarze

  1. Mariusz pisze:

    Stos dokumentów jakie są wymagane przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny jest olbrzymi. Gdybym składał wniosek na pewno skorzystam z usług profesjonalnego doradcy finansowego, który udzieli mi potrzebnego wsparcia i sam zadba o wszelkie wymagane dokumenty.