Jakie źródła przychodów akceptują banki?

Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego
Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego?
Luty 5, 2019
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Luty 7, 2019
Show all
Jakie źródła przychodów akceptują banki

Kredyt w banku to bardzo często zobowiązanie na nawet setki tysięcy złotych. Jeśli zastanawiasz się, czy uzyskasz kredyt w banku, to pamiętaj, że rozpatrując Twój wniosek, bank weźmie pod uwagę kilka kwestii. W tym artykule sprawdzimy jakie źródła przychodów są akceptowane przez banki, a które nie!

Jakie źródła przychodów akceptują banki?

Na początek, trochę historii. Jeszcze kilka lat temu Polacy otrzymywali kredyty na podstawie przychodów z umowy o pracę lub tez z działalności gospodarczej.

Dla banku, który przyznaje kredyt, przychody Klienta muszą być stabilne i to po jego stronie leży udowodnienie, że tak właśnie jest. Nie wystarczą nasze szczere chęci do spłacenia kredytu oraz oświadczenie – banki wymagają od nas poświadczenia. Wszystko to jest łatwe jeśli otrzymujesz regularne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę czy też prowadzenia działalności gospodarczej.

Dochód może pochodzić z różnych źródeł, istotne jest, aby był on regularny. W wielu bankach podstawowym warunkiem akceptacji dochodów z działalności gospodarczej jest prowadzenie jej przez co najmniej dwanaście miesięcy. Kredyt w banku mogą otrzymać również osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. Jednak w tych przypadkach banki wymagają od Klientów nieco więcej niż od „bezpiecznych” etatowców. Okazuje się zatem, że sama forma zatrudnienia, nie przekreśla całkowicie naszych starań o kredyt, przy niektórych umowach może być jednak nieco trudniej. Przy umowach „śmieciowych” banki często wymagają od Klienta, aby stosunek pracy przed złożeniem wniosku trwał co najmniej dwanaście miesięcy. Dla porównania, przy umowie o pracę jest to najczęściej trzy miesiące.

Jakie źródła przychodów akceptują banki

Źródła nieakceptowane przez banki

Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, że bank nie zaakceptował jakiegoś źródła dochodu przez co znacznie obniżona została nasza zdolność kredytowa. Nieakceptowanymi źródłami są na przykład alimenty lub różnego rodzaju stypendia. Są to głównie dochody, które charakteryzują się tym, że ich wpływ na nasze konto może w każdej chwili ustać. Takim dochodem może być również świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Według licznych ankiet wynika, że praktycznie żaden bank nie wlicza tego dochodu w zdolność kredytową.

Brak dochodów w Polsce

Bardzo wiele osób uważa, że przez brak dochodów w Polsce nie ma sensu ubiegać się o kredyt gotówkowy. Dostępność kredytów, dla osób, które zarabiają w innej walucie niż w polskiej to wciąż dla wielu osób gorący temat. Zgodnie z szacunkami GUS z końcem 2016 roku poza granicami kraju mieszkało oraz pracowało ponad 2,5 miliona Polaków. Istnieją na szczęście banki, które pozytywnie rozpatrują kredyty dla pracujących za granicą.

Szeroko rozumiany temat dochodów jest bardzo często poruszaną kwestią wśród Klientów podczas spotkań z doradcami.

7 Komentarze

 1. Alinia Kwiecień pisze:

  Z tymi dochodami faktycznie jest trochę problemu, ale nie jest też tak, że decyzja jednego banku przekreśla nasze szanse. Miałam w rodzinie taką sytuację, że dwa banki pod rząd odmówiły udzielenia kredytu, a trzeci się zgodził. Uprzedzając pytania: kredyt jest spłacany i to nie dzięki 500 plus. Po prostu czasem potrzebny jest ktoś kto doradzi, kto się zna. Baki mają różne “wymogi wewnętrzne” dotyczące poziomu dochodów i zabezpieczeń. Dla normalnego człowieka to jak język chiński.

 2. Mateusz pisze:

  Bank PKO bez problemu akceptuje dochody z zagranicy. Znajomy jest kierowca ciężarówki. W Polsce z kredytem miał ogromny problem ze względu na niską podstawę płacy i resztę rozliczana w dietach mimo dużych zarobków. W PKO podeszli na spokojnie, zarobki z niemieckiej firmy jak najbardziej mogą być. Jedyny minus to oczywiście umowa o pracę i bodajże pół roku wpływu na podane konto walutowe we wspomnianym banku

 3. Mateusz pisze:

  Zabezpieczeniem kredytu przy dochodach z zagranicy może być własna nieruchomość w Polsce. Bank przychylnie patrzy na właścicieli takich nieruchomości ponieważ wykonalna jest wtedy windykacja kredytu na podstawie zajęcia nieruchomości. Z tego co się orientuję można wziąć do 70% kwoty wartości własnościowej nieruchomości.

 4. Mateusz pisze:

  Dużym problemem z zachodnimi przychodami nawet na konto banki uznają brak możliwości windykacji naleznosci przez utrudniona kooperacje z urzędami i komornikami z zagranicy. Windykacja często jest bardzo trudna a niekiedy wręcz niemożliwa kiedy mówimy o USA Australii Norwegii bądź Chinach

 5. Aneta pisze:

  Pani Alino, ale problem jest to, że bierzemy kredyt na 30 lat, więc źródło dochodu w tym okresie zmieni się na pewno i to nie raz. Pani rodzina miała bardzo duże szczęście, że się udało bo można składać tylko do trzech banków wnioski, później jest “karencja” i musimy znowu czekać…

 6. Roman pisze:

  Dla mnie sama paranoja w udzielaniu kredytu hipotecznego jest potwierdzenie dochodów umowa na czas nieokreślony. Doskonale przecidz zdajemy sobie sprawę, że prace podczas spłaty kredytu ma pewno zmienimy. Jest to coś co powinno zdecydowanie ulec zmianie.

 7. Irenka z Suwałk pisze:

  Osobiście uważam, że 500 plus powinno być akceptowane. Przy dwójce dzieci są to niemałe pieniądze. Rekompensują one nieco koszty utrzymania dzieci, czyli podnoszą zdolność do spłacania rat. Nie znam się na ekonomii, ale tak to widzę, a co Wy sądzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *