Jakie źródła przychodów akceptują banki?

Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego
Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego?
Luty 5, 2019
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Luty 7, 2019
Show all
Jakie źródła przychodów akceptują banki

Kredyt w banku to bardzo często zobowiązanie na nawet setki tysięcy złotych. Jeśli zastanawiasz się, czy uzyskasz kredyt w banku, to pamiętaj, że rozpatrując Twój wniosek, bank weźmie pod uwagę kilka kwestii. W tym artykule sprawdzimy jakie źródła przychodów są akceptowane przez banki, a które nie!

Jakie źródła przychodów akceptują banki?

Na początek, trochę historii. Jeszcze kilka lat temu Polacy otrzymywali kredyty na podstawie przychodów z umowy o pracę lub tez z działalności gospodarczej.

Dla banku, który przyznaje kredyt, przychody Klienta muszą być stabilne i to po jego stronie leży udowodnienie, że tak właśnie jest. Nie wystarczą nasze szczere chęci do spłacenia kredytu oraz oświadczenie – banki wymagają od nas poświadczenia. Wszystko to jest łatwe jeśli otrzymujesz regularne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę czy też prowadzenia działalności gospodarczej.

Dochód może pochodzić z różnych źródeł, istotne jest, aby był on regularny. W wielu bankach podstawowym warunkiem akceptacji dochodów z działalności gospodarczej jest prowadzenie jej przez co najmniej dwanaście miesięcy. Kredyt w banku mogą otrzymać również osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. Jednak w tych przypadkach banki wymagają od Klientów nieco więcej niż od „bezpiecznych” etatowców. Okazuje się zatem, że sama forma zatrudnienia, nie przekreśla całkowicie naszych starań o kredyt, przy niektórych umowach może być jednak nieco trudniej. Przy umowach „śmieciowych” banki często wymagają od Klienta, aby stosunek pracy przed złożeniem wniosku trwał co najmniej dwanaście miesięcy. Dla porównania, przy umowie o pracę jest to najczęściej trzy miesiące.

Jakie źródła przychodów akceptują banki

Źródła nieakceptowane przez banki

Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, że bank nie zaakceptował jakiegoś źródła dochodu przez co znacznie obniżona została nasza zdolność kredytowa. Nieakceptowanymi źródłami są na przykład alimenty lub różnego rodzaju stypendia. Są to głównie dochody, które charakteryzują się tym, że ich wpływ na nasze konto może w każdej chwili ustać. Takim dochodem może być również świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Według licznych ankiet wynika, że praktycznie żaden bank nie wlicza tego dochodu w zdolność kredytową.

Brak dochodów w Polsce

Bardzo wiele osób uważa, że przez brak dochodów w Polsce nie ma sensu ubiegać się o kredyt gotówkowy. Dostępność kredytów, dla osób, które zarabiają w innej walucie niż w polskiej to wciąż dla wielu osób gorący temat. Zgodnie z szacunkami GUS z końcem 2016 roku poza granicami kraju mieszkało oraz pracowało ponad 2,5 miliona Polaków. Istnieją na szczęście banki, które pozytywnie rozpatrują kredyty dla pracujących za granicą.

Szeroko rozumiany temat dochodów jest bardzo często poruszaną kwestią wśród Klientów podczas spotkań z doradcami.