Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Jakie źródła przychodów akceptują banki
Jakie źródła przychodów akceptują banki?
6 lutego, 2019
Czy warto inwestować w nieruchomość w Polsce, pracując za granicą i finansując ją z kredytu zaciągniętego w Polsce
Czy warto inwestować w nieruchomość w Polsce, pracując za granicą i finansując ją z kredytu zaciągniętego w Polsce?
9 lutego, 2019
Show all
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny to właśnie w tym artykule o tym opowiadamy. Kredyty dla osób mieszkających w Nowej Zelandii czy innych krajach są coraz chętniej udzielane przez Polskie banki. Oznacza to, że coraz więcej z Was zastanawia się, nad tym jak wybrać kredyt hipoteczny.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Zanim przedstawimy istotne aspekty przy wyborze kredytu hipotecznego, warto zastanowić się czy rzeczywiście stać nas na taki kredyt. Jest to bardzo proste do wyliczenia – należy podliczyć wszystkie nasze wydatki miesięczne łącznie z szacowanym kosztem raty kredytu, który zamierzamy spłacać. W ten sposób należy sprawdzić czy ta suma nie przekracza naszych wszystkich przychodów. Najprościej ujmując – warto przeanalizować czy nie będziemy wydawali więcej niż zarabiamy. Kiedy mamy już pewność, że tak nie jest możemy rozpocząć porównywanie ofert bankowych.

Porównujemy przede wszystkim koszty kredytu. Najważniejszym kryterium wyboru przy kredycie hipotecznym powinno być oprocentowanie. W Polsce zmienia się ono w czasie, tak jak zmieniają się poziomy stóp procentowych na rynku. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na samo oprocentowanie, a na stałą część kredytu czyli marżę. Dobry wybór banku od strony marży kredytowej wyznacza wysokość miesięcznej raty przez cały okres kredytowania. Dlatego też to kryterium jest jednym z najważniejszych w ocenie ofert kredytowych.

Oprócz oprocentowania oraz marży warto zwrócić szczególną uwagę na inne opłaty, które bank pobierze. Taką podstawową opłatą jest ubezpieczenie pomostowe, które płaci się do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Jeśli nie masz wkładu własnego to zapłacisz również tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu. Ubezpieczeń, które zaproponuje bank może być znacznie więcej. Nim zdecydujesz się na wybór dodatkowego ubezpieczenia warto sprawdzić jak przedstawia się cena danego ubezpieczenia do rzeczywistych ofert rynkowych.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny

Warto dokonać również analizy czy sugerowane przez bank ubezpieczenie daje nam coś wartościowego w zamian. Może to być na przykład obniżka marży. Warto mieć się ciągle na baczności i sprawdzić wtedy czy ta obniżka ma rzeczywiście uzasadnienie, biorąc pod uwagę cenę dodatkowego produktu bankowego. W znacznej części banków należy zapłacić również za oszacowanie wartości nieruchomości.

W celu przebrnięcia przez wiele ofert bankowych oraz skutecznego ich porównania najlepiej wybrać się do dobrego doradcy kredytowego. Pamiętajmy, że wybierając kredyt należy porównywać oferty instytucji bankowych dla tego samego okresu kredytowania.

Reasumując – najistotniejsze są koszty kredytu – czyli oprocentowanie, marża oraz dodatkowe opłaty. Wszystkie te koszty uwzględniane są we wskaźniku RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który wszystkie banki powinny podawać Klientom, aby mogli oni porównywać oferty.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów z przychodami za granicą i w Polsce

Telefon: +48 533 88 78 78

6 Komentarze

 1. Mateusz pisze:

  Wybór banku do kredytu hipotecznego to bardzo ważna decyzja i powinna zostać wybrana rzetelnie. Jest to kredyt na praktycznie całe życie.

 2. Marek pisze:

  Podczas wyboru odpowiedniego kredytu hipotecznego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na walutę, moim zdaniem powinniśmy mimo wszystko brać kredyt w walucie której pracujemy, na drugim stopniu zwracamy na RSO to są według mnie podstawowe kryteria podczas wyboru kredytu hipotecznego.

 3. Paulina pisze:

  Sam kredytu hipotecznego raczej sama bym nie wybrała. Zdecydowanie skorzystałabym z usług profesjonalnych doradców finansowych, którzy za mnie wybrali najbardziej odpowiedni bank oraz warunki kredytowania.

 4. Paulina pisze:

  Jak wybrać kredyt hipoteczny? Nie powinniśmy przede wszystkim dokonywać wyboru samodzielnie. Powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Gdy już zostanie wybrana najlepsza opcja dla nas, powinniśmy twardo negocjować warunki kredytowania.

 5. Mika pisze:

  Czasem kredyt hipoteczny staje się niezbędny i wtedy staje się przed naprawdę ciężkim dylematem. W rodzinie ten temat przerabialiśmy. Zgadzam się więc, że tutaj trzeba dokładnie przeanalizować wiele ofert i warunków, kluczowy jest wskaźnik RRSO, negocjacje i jednak przynajmniej poradzenie się fachowca, choć z tym też rozmaicie bywa, więc zachowajmy rozsądek i intuicję. Znajomi korzystali z usług takiej pani doradcy, która im zebrała porównawczo wszystkie najkorzystniejsze oferty, wspólnie analizowali i dopiero postanowili.

 6. Aleksander Konradek pisze:

  Ja bym szczególną uwagę przywiązywał do elastyczności wcześniejszej lub późniejszej spłaty. Trudno planować życie 30 lat do przodu, a w razie nieoczekiwanych wydarzeń warto mieć możliwość drobnego dostosowania naszego miesięcznego budżetu. Duża premia lub, odpukać, strata pracy każdemu może się przytrafić.