Skąd wziąć wkład własny na kredyt dla osób pracujących za granicą?

Kredyt dla pracujących za granicą z poręczeniem
Kredyt dla osób pracujących za granicą z poręczeniem
4 stycznia, 2019
Kredyty dla self-employer w Polsce
Kredyty dla self-employer w Polsce
5 stycznia, 2019
Show all
Skąd wziąć wkład własny na kredyt dla osób pracujących za granicą

Skąd wziąć wkład własny na kredyt dla osób pracujących za granicą?

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od banków, aby wymagały określonej stawki procentowej wkładu własnego od kredytobiorców. Jednak warunkiem udzielania kredytu przy dochodach z zagranicy jest wyższy wkład własny niż w przypadku dochodów otrzymywanych w złotówkach. Jest to spowodowane tym, że kredyt dla osób pracujących za granicą wiąże się z wyższymi kosztami. Wkład własny dla tych osób sięga nawet rzędu 30% i to przy krótkim okresie kredytowania. A krótszy okres wiąże się niestety z wyższą ratą miesięczną. A niestety kluczowe jest miejsce zaciągania kredytu, jeśli tym miejscem jest Polska to należy uwzględniać specyfikę polskiego systemu bankowości.

Jeśli macie działkę budowlaną i rozważacie budowę domu to być może zastanawiacie się ile wkładu własnego musicie mieć. Banki wymagają wkładu własnego zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego.

Warto wiedzieć, że działka również jest wkładem własnym. Zatem kredytobiorca, który nie ma wkładu własnego w formie gotówki, może starać się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Jeżeli jednak działka stanowi niewielką wartość w porównaniu do wartości budowy domu, może okazać się, że kredytobiorca będzie musiał dołożyć wkład własny w formie gotówki.

Skąd wziąć wkład własny na kredyt dla osób pracujących za granicą

Jak zmniejszyć wysokość wkładu własnego?

Ponadto banki stosują ubezpieczenie wkładu własnego, które w większości przypadków jest płacone przez kredytobiorcę. W praktyce kredytobiorca dzięki ubezpieczeniu wkładu własnego (o czym piszemy poniżej) może zaciągnąć kredyt z 10% wkładem własnym. Brakujące 10% może ubezpieczyć i wtedy pewien czasu płacimy wyższą ratę. Do czasu kiedy nie osiągniemy wymaganego 20% wkładu własnego.

Oznacza to, że ubezpieczenie to podwyższa marżę. Niektóre banki zaczęły przenosić ten koszt na siebie. Należy pamiętać o tym, że wkład własny nie może być kredytowany. Musi być to kapitał, który został zgromadzony przez kredytobiorcę wcześniej. Może to być również mieszkanie, które klient ma i które nie jest obciążone hipoteką. Nieruchomość można wyznaczyć jako dodatkową pod zastaw i wtedy ta nieruchomość jest traktowana przez niektóre banki jako wkład własny. Wkładem własnym może być również książeczka mieszkaniowa. Wkład własny jest angażowany w ten sposób, że Klient musi go wpłacić przed otrzymaniem gotówki z kredytu.

Kredyt hipoteczny jest dla wielu osób dużym stresem, jest to bardzo duże zobowiązanie finansowe zaciągane na długi czasu, o czym przypominamy w wielu naszych artykułach. Bardzo często aspiracje Klientów są dużo większe niż ich rzeczywiste możliwości finansowe. Wielu klientów początkowo porównuje oferty za pośrednictwem porównywarek kredytowych. Niestety są one często nastawione jedynie na jeden parametr i nie jest to na tyle dokładne by klient rzeczywiście mógł stwierdzić czy to jest odpowiednia oferta dla niego.

Warto pamiętać, że im wyższy wkład własny tym większa jest szansa na otrzymanie kredytu.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.