Czym różni się kredyt od pożyczki?

Zadłużenia Polaków
Zadłużenie Polaków
30 stycznia, 2019
Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii
Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii
1 lutego, 2019
Show all
Czym różni się kredyt od pożyczki

Choć bardzo często pojęcia kredytu oraz pożyczki używane są zamiennie to wielu z Was może się zdziwić, ale zagadnienia te różnią się. Kredyt oraz pożyczka to niekonieczne to samo. Są to pojęcia, które bardzo często są mylone przez Klientów. Zobaczcie, czym się różnią!

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Istnieją cztery parametry, które rozróżniają te dwa pojęcia. Oba zagadnienia są bardzo podobne i w praktyce kończą się tym, że pożyczamy od jakieś instytucji gotówkę i płacimy za to oprocentowanie. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Dla jednych z Was będzie to z pewnością ciekawostka z dziedziny prawa, a dla innych będzie to coś pomocnego jeśli będziecie rozważali zaciągnięcie zobowiązania.

Istotne jest zrozumienie, że kredyt to słowo, które zarezerwowane jest tylko i wyłącznie dla banków. Prawo bankowe mówi, że udzielenie kredytu przysługuje jedynie bankom. Jeśli podpisujemy umowę o kredyt to musi być ona sporządzona na piśmie oraz wiąże się to z szeregiem praw. W umowie muszą być zawarte określone przez prawo informacje.

Pożyczka jest zdecydowanie szerszym pojęciem. Współcześnie jest wiele parabanków czy też instytucji, które świadczą usługę pożyczek. Oczywiście firmy pożyczkowe w Polsce też spisują dokument, w którym określone są najważniejsze informacje dotyczące pożyczki.

Drugim parametrem, który rozróżnia kredyt od pożyczki hipotecznej to ich cel. W przypadku kredytu hipotecznego kredyt przyznawany jest kredytobiorcy z przeznaczeniem na konkretny cel, na przykład zakup mieszkania, budowa domu czy też refinansowanie innego kredytu. Jest to w późniejszym czasie często kontrolowane przez banki, czy pieniądze z kredytu rzeczywiście zostały przeznaczone na określony we wniosku cel. Z kolei w przypadku pożyczki nie ma wyznaczonego konkretnego celu, przeznaczenie jest zatem dowolne.

Czym różni się kredyt od pożyczki

W przypadku kredytów i pożyczek hipotecznych różnica wynika również z ceny. Rata kredytu jest z reguły niższa niż rata pożyczki. Zatem korzystne jest z pewnością zaciągnięcie kredytu z określonym celem niż pożyczki bez określonego celu.

Różnica wynika często również z maksymalnych wartości kredytów, jak i pożyczek hipotecznych. W przypadku pożyczek procent wartości nieruchomości, na który możemy zaciągnąć pożyczkę jest niższy niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego czy bierzesz pożyczkę czy też kredyt dla pracujących za granicą to należy dokładnie sprawdzić wszystkie warunki zapisane w umowie oraz załącznikach. Wszystkie zapisy powinny być dla nas zrozumiałe oraz przejrzyste. W praktyce więc kredyt i pożyczka są ze sobą bardzo związane, ale jednak są to inne zagadnienia, które zarezerwowane są dla określonych podmiotów.

Kredyt oraz pożyczka są bardzo często pojęciami zamiennymi. Planując finansowanie zewnętrzne warto pamiętać, że słowa te nie oznaczają tego samego.

Komentarze są wyłączone.