Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

Kredyt dla pracujących za granicą
Kredyt dla pracujących za granicą
12 sierpnia, 2018
Jak uzyskać kredyt hipoteczny pracując za granicą?
Jak uzyskać kredyt hipoteczny pracując za granicą?
14 sierpnia, 2018
Show all
Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą

Według badania firmy Randstad już co trzeci Polak przed trzydziestym rokiem życia chce wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Co ważne – tylko 4 procent ankietowanych planuje już tam zostać. Reszta ma zamiar powrócić do kraju w ciągu dwóch lat. Takie osoby często chciałyby zabezpieczyć w jakiś sposób swoją przyszłość w Polsce – na przykład inwestując w różne nieruchomości. Nierzadko kupują one mieszkania lub domy.

Mimo, że pracując i zarabiając zagranicą mają więcej pieniędzy, to polskie banki niekoniecznie są takim osobom przychylne. Jak zarabiając w innej walucie ubiegać się o kredyt hipoteczny w Polsce?

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – jak uzyskać?

Dochód za granicą a kredyt hipoteczny

Jeżeli pracujesz za granicą, a chciałbyś wziąć kredyt hipoteczny w Polsce, to jest to możliwe. Jednak to nie takie proste jak mogłoby się wydawać. Na trudności z uzyskaniem kredytu osobom, które zarabiają za granicą w dużej mierze wpłynęła sprawa kredytów we frankach. To właśnie wtedy zmieniła Rekomendacja S, która została opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Według najnowszej wersji – polskie banki mogą udzielić kredytu tylko w walucie w której wynagrodzenie otrzymuje potencjalny kredytobiorca. Dla przykładu – jeżeli zarabiasz w euro, to licz się z tym, że kredyt zostanie przyznany właśnie w tej walucie. I o tyle o ile z walutą europejską nie ma żadnego problemu, to ten pojawia się przy funtach, dolarach czy koronach. Na naszym rynku istnieje bardzo ograniczona oferta kredytów walutowych, co jest po prostu bardzo dużym utrudnieniem dla ubiegających się o pożyczkę.

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – jakie banki udzielą kredytu?

W Polsce istnieją dwa banki które udzielają kredytu na podstawie zarobków za granicą, a jeden robi to tylko częściowo.

Bank Pekao S.A. daje możliwość pożyczenia pieniędzy w aż pięciu walutach. Jest on doskonałą opcją dla osób, które pracują w Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz krajach Unii Europejskiej. Jeżeli zarabiasz w euro, dolarach amerykańskich, koronie norweskiej lub szwedzkiej czy funtach brytyjskich, to bank ten jest w stanie udzielić Ci kredytu hipotecznego. Warto jednak podkreślić, że aby ubiegać się o pożyczkę w Pekao S.A. do maksymalnie 15 lat, to należy wnieść do kredytu minimalnie 30 procent wartości nieruchomości. Jeżeli natomiast chcemy pożyczyć pieniądze na dłuższy okres, to aż 40 procent. Bank może pożyczyć pieniądze na maksymalnie 20 lat. Podstawowym warunkiem jest zarabianie w walucie w której chcemy wziąć kredyt, a pozostałe warunki pozostają takie same jak w przypadku pożyczki w złotówkach.

Alior Bank pozwala wziąć kredyt jeżeli pracujecie w krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Daje on możliwość wzięcia pożyczki w trzech walutach. Są to: dolar amerykański, euro oraz funt brytyjski. Jest to kredyt indeksowany, czyli taki, który bierze się w złotówkach, ale w momencie podpisania kompletu dokumentów jest on przeliczany na walutę w której zarabia kredytobiorca. Tutaj uspokajamy – niezależnie od kursu, od banku na pewno dostaniecie tyle, żeby starczyło na zakup upragnionej nieruchomości. Natomiast przy tej opcji należy liczyć się z tym, że jeżeli kurs się zmieni w czasie spłacania zadłużenia, to możemy zapłacić więcej niż zakładaliśmy na początku.

Credit Agricole udziela kredytu hipotecznego, ale tylko w złotówkach. Musimy mieć do tego współkredytobiorcę, który zarabia w Polsce – w złotówkach. Dochody osoby, która pracuje zagranicą nie mogą przekraczać 50 procent dochodu kredytobiorców. To jeden z warunków tego rozwiązania. Podsumowując: osoba zarabiająca w Polsce musi zarabiać więcej lub po prostu zarobki muszą być równe. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej pensja zagraniczna (o ile jest wyższa) zostanie zrównana z polską. Pamiętajmy również, że przy wyliczaniu takiej zdolności, banki muszą założyć 20-procentowe umocnienie złotówki. Czyli automatycznie pomniejszy to wartość.

Powyższe trzy banki to na chwilę obecną jedyna opcja dla osób, które chcą zainwestować w jakąś nieruchomość – zarabiając jednocześnie zagranicą. Kryteria udzielania kredytów w takich przypadkach są dużo bardziej zaostrzone niż ma to miejsce w przypadku „standardowego” zapożyczenia w Polsce. Dlatego właśnie warto skontaktować się z naszymi Doradcami Kredytowymi. Bezpłatnie udzielimy Wam pomocy!

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą – jakie są warunki?

Jakie są warunki kredytu hipotecznego z zarobkami za granicą?

Aby wziąć kredyt hipoteczny za granicą należy spełnić te same warunki, które mają kredytobiorcy w Polsce. Podstawowa różnica pojawia się przy kwestii form zatrudnienia. Każdy z powyższych banków wymaga umowy o pracę. Umowa o dzieło czy zlecenie zostanie automatycznie odrzucona. Dobrze by było gdyby potencjalny kredytobiorca pracował u tego samego pracodawcy dłużej niż rok. Niektóre banki akceptują również dochody z renty lub emerytury. Jest to jednak kwestia indywidualna każdego z nich, więc warto dowiedzieć się tego przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Pamiętajmy również, że musimy mieć polskie obywatelstwo oraz zameldowanie (dopuszczalny jest pobyt stały jak i czasowy). Dochód powinien wynosić minimum równowartość 5 tysięcy złotych. Jeżeli jest niższy, to szanse na kredyt drastycznie maleją.

Nieruchomość na którą chcemy wziąć kredyt koniecznie musi znajdować się na terytorium Polski. Jeżeli chcemy pożyczyć pieniądze na mieszkanie lub dom za granicą, to nie zrobimy tego w polskim banku. W takim wypadku bank nie mógłby zabezpieczyć majątku.

Co należy przygotować? Jak wygląda procedura – niezbędne dokumenty

Dobrze by było gdyby zaświadczenie potwierdzające zagraniczne dochody było przetłumaczone na polski. Jeszcze lepiej gdyby zajął się tym tłumacz przysięgły. Co prawda tylko niektóre banki tego wymagają, ale życie pokazało, że znacznie skraca to czas trwania procesu kredytowego. Należy złożyć również następujące dokumenty:

  • umowa o pracę
  • deklaracja podatkowa (z ostatnich dwóch lat lub roku)
  • jeżeli mieszkamy za granicą od dłuższego czasu, to należy przygotować dokumenty przedstawiające całą historię kredytową
  • wyciąg z rachunku bankowego (za ostatnie 12 lub 6 miesięcy)
  • czasem wymagane jest pozwolenie na pracę i pozwolenie na pobyt stały za granicą

W razie wszelkich pytań warto kierować wszelkie pytania do banku w którym chcemy wziąć kredyt. Polecamy także naszych doradców kredytowych, którzy z przyjemnością udzielą bezpłatnego wsparcia w tym procesie.

Zaciągniecie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Natomiast z pewnością w przypadku, gdy stara się o niego osoba pracująca w innym kraju, cała procedura jest jeszcze bardziej skomplikowana. Jeżeli zarobki Polaka przebywającego za granicą pozwalają na to, aby odkładał co miesiąc część pieniędzy, nie powinien mieć problemu ze spełnieniem warunków dotyczących wkładu własnego. Jednak co z pozostałymi wymogami?

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą

 

Kredyt w obcej walucie to wyższe wymagania

Nie każdy bank działający na terenie Polski udziela kredytów na dochody osiągane za granicą, co wynika to z faktu, iż mogą być one przyznawane tylko w walucie, w której zarabia klient. Czyli najpierw trzeba się zorientować, gdzie w ogóle można złożyć wniosek kredytowy. Oczywiście nie każdy z nich będzie rozpatrzony pozytywnie. Bank bierze pod uwagę przede wszystkim źródło dochodów oraz zdolność kredytową. Żeby ją obliczyć i sprawdzić czy dana osoba spełnia określone wymagania, oczekuje się dołączenia do wniosku dokumentów potwierdzających: tożsamość, zatrudnienie, osiągane dochody, historię kredytową, a także prawo do nieruchomości – umowę z deweloperem, odpis z księgi wieczystej itp.

Oferty banków mogą się różnić i to dość znacząco, jeśli chodzi o wysokość wkładu własnego, rodzaj zabezpieczenia oraz całą procedurę starania się o kredyt hipoteczny. Część instytucji życzy sobie, aby podczas jego spłacania pieniądze przelewane były na rachunek w Polsce. W przypadku, gdy okazuje się to niemożliwe, niezbędne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów.

Ponadto należy liczyć się z tym, że na kredyt hipoteczny w kraju większe szanse ma osoba zatrudniona na terenie Unii Europejskiej, niż poza nią. Rosną też one znacznie, kiedy posiada się umowę o pracę na czas nieokreślony. Z kolei na szczególnie duże trudności mogą napotkać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Rzecz w tym, że niełatwo wówczas zweryfikować istotne dane, a tym samym wiarygodność potencjalnych klientów.

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą

Z jakimi jeszcze niedogodnościami można mieć do czynienia?

Nierzadko bank wymaga, żeby dokumenty dołączane do wniosku kredytowego były przetłumaczone na język polski. Ważne, by zlecić to tłumaczowi przysięgłemu, jednak warto poszukać go w Polsce, gdyż pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Pewnym problemem bywa również konieczność złożenia wizyty w banku. Można pomyśleć wtedy o ustanowieniu pełnomocnika na miejscu, bo dzięki temu nie będzie trzeba jeździć kilka razy do Polski.

Niewątpliwie najlepszym sposobem na szybkie poradzenie sobie ze wszelkimi niedogodnościami i wątpliwościami, jakie mogą się pojawić podczas starania się o kredyt hipoteczny lub ewentualnie inny, jest podjęcie współpracy z niezależnym doradcą finansowym. Polecamy nasze usługi, które są całkowicie bezpłatne!

Interesuje Cię kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą?

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów z przychodami za granicą i w Polsce

Telefon: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

  1. Katarzyna pisze:

    Taka moja rada by w przypadku konieczności tłumaczenia dokumentów w RP zadbać, poprosić pracodawcę itp., o wystawienie zaświadczeń w języku angielskim 🙂 Jest znacznie więcej tłumaczy, cena więc i termin będzie korzystniejszy od tłumaczenia np. języka węgierskiego 😉