Zadłużenie Polaków

O istocie pełnomocnictwa w banku
O istocie pełnomocnictwa w banku
29 stycznia, 2019
Czym różni się kredyt od pożyczki
Czym różni się kredyt od pożyczki?
31 stycznia, 2019
Show all
Zadłużenia Polaków

Bardzo wielu Polaków żyje „tu i teraz”. Okazuje się, że jako naród w znacznej części nie planujemy swojej przyszłości, nawet tej najbliższej. Jak wpływa to na zadłużenie Polaków?

Zadłużenie Polaków

Według pracowników Krajowego Rejestru Długów zadłużeniu Polaków sprzyja przede wszystkim chęć życia ponad przeciętność. Co wpływa znacząco na nadmiar kredytów, które zaciągamy w bankach. Największym niebezpieczeństwem jest myśl: „nie stać nas, ale musimy to koniecznie mieć”. Według informacji podanych przez firmy windykacyjne, Polacy bardzo często zadłużają się, ponieważ chcą zakupić najnowszy sprzęt elektroniczny czy też samochód. Wynika to zapewne z faktu, że Polacy w ostatnich latach mają coraz lepszy dostęp do elektroniki, oferty sklepów poszerzają się z roku na rok. Często działamy niestety na emocjach oraz nie wykonujemy żadnego bilansu domowego czyli rachunku naszych wydatków oraz przychodów miesięcznych.

Na zadłużenie Polaków wpływają również inne sytuacje, chociażby niespodziewana utrata pracy, rozwód skutkujący trudną sytuacją mieszkaniową. W przypadku firm rodzinnych często do zadłużenia przyczyniają się nieuczciwi kontrahenci.

Niestety wiele osób nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań. W ten sposób wpadają w spiralę zadłużenia, z której nie łatwo jest im wyjść. Dowiedzieliśmy się, że rekordzista w KRD ma do oddania aż 43, 3 milinów złotych! Na listach KRD jest wiele przypadków ekstremalnych z bardzo dużym zadłużeniem.

Zadłużenia Polaków

Okazuje się, że starsze osoby w Polsce w wieku 50-59 lat zalegają najczęściej głównie z czynszami, opłatami za prąd, wodę czy też gaz. Młodsze osoby w wieku 36-49 mają zaległości związane z Internetem, telefonem czy też telewizją. Okazuje się, że zadłużenia te z rok na rok najczęściej nie maleją, a rosną.

Nieregulowane zobowiązania wciąż najczęściej występują w przypadku rat kredytowych. Według danych BIK średnio największe zobowiązania są w województwie Kujawsko-pomorskim, Zachodniopomorskim oraz Lubuskim. Z kolei najmniejsze zobowiązania mają mieszkańcy województw: Lubelskiego, Podkarpackiego oraz Podlaskiego. Wynika to z pewnością z różnic kulturowych w tych województwach. W części wschodniej Polski ludzie są bardzo przywiązani do swojej ziemi, osoby te były nieco inaczej kulturowo wychowywane i dbają one również o swoje zobowiązania kredytowe. W części zachodniej naszego kraju sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Okazuje się, że dłużnikami są najczęściej mężczyźni.

Kredyty dla osób pracujących w Brazylii czy też innych krajów, gdzie występuje duża Polonia są coraz częściej przyznawane w Polsce. Warto pamiętać, że emigrant nie uniknie spłaty długów poprzez wyjazd za granice kraju.
Niestety Polski rząd przykładem nie świeci w kwestii zadłużenia, a wręcz przeciwnie jest odbiciem zadłużonego społeczeństwa. Wystarczy przejrzeć dane GUS, by przekonać się bardzo Polska, jako społeczeństwo jest zadłużona.
Oczywiście część Polaków regularnie spłaca swoje zobowiązania, jednak znaczna część należy niestety do drugiej grupy.

Warto pamiętać, że wychodzenie z długów nie jest proste. Jednak najczęściej najtrudniejszy jest ten pierwszy krok w tym kierunku. Przede wszystkim należy podjąć odpowiedzialną decyzję.

3 Komentarze

  1. Mateusz Wąsikowski pisze:

    Wydaje mi się, że sporo kredytów to również chwilówki. Kredytobiorca nie zwraca uwagi na poziom zadłużenia i bierze je bez opamiętania, żeby zaspokoić swoje teraźniejsze potrzeby, czyli najczęściej wakacje, samochód, a często również kredyty są brane na święta, bo ciężko z polskich zarobków zaspokoić dodatkowe potrzeby.

  2. Malwina pisze:

    Mateusz, masz wiele racji pisząc ten komentarz, niestety dalej panuje zasada zastaw się a postaw się. Ludzi bardzo często nie stać na wymarzone wakacje, a gdy ich nie stać to korzystają z chwilówek, które jak dobrze wiemy mają bardzo wysokie RSO.

  3. Kamil pisze:

    Zadłużenie Polaków, niestety z każdym kolejnym rokiem będzie ulegało zwiększeniu. Problemem są ciągle rosnące opłaty, czy też ceny produktów, które nie są adekwatne do podnoszenia płac oferowanych przez pracodawców. Wielu Polaków bierze kredyt m.in na przygotowanie świąt czy też wypad na wakacje, bo po prostu nie stać ich na odłożenie takiej gotówki z pensji..