O istocie pełnomocnictwa w banku

Co warto wiedzieć o kredytach w Polsce
Co warto wiedzieć o kredytach w Polsce
Styczeń 28, 2019
Zadłużenia Polaków
Zadłużenie Polaków
Styczeń 30, 2019
Show all
O istocie pełnomocnictwa w banku

W tym artykule przedstawimy najistotniejsze kwestie dotyczące pełnomocnictwa w banku w sytuacji, gdy wnioskodawca przebywa za granicą. Wydawałoby się, że jest to bardzo prosta czynność, a jednak warto nieco więcej wiedzieć na ten temat, aby nie wpaść w tarapaty.

O istocie pełnomocnictwa w banku

Każdy właściciel rachunku bankowego powinien od razu zadbać o to, aby do swojego konta upoważnić zaufaną osobę. W życiu zdarzają się różne sytuacje, zarówno planowane, jak i nie. Pełnomocnik będzie mógł wtedy załatwić za nas sprawy w banku. Wystarczy udzielić mu pełnomocnictwa.

Procedury pełnomocnictwa w każdym banku mogą się różnic i wynika to z procedur wewnętrznych banku. Pełnomocnictwa możemy udzielić wtedy, gdy przebywamy poza granicami kraju. Świat w przenośni robi się coraz mniejszy, jesteśmy członkami Unii Europejskiej, co również dużo ułatwia w zakresie pełnomocnictwa. Poza tym Polska jest stroną Konwencji Haskiej, która została podpisana w 1961 roku, a której celem było uproszczenie załatwiania wszelkich formalności urzędowych czy też bankowych.

Niegdyś bywały problemy z tym związane, natomiast współcześnie możemy sporządzić pełnomocnictwo za granicą do wykonywana czynności w Polsce. Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt w Polsce za pośrednictwem pośrednika to możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza z nich to pełnomocnictwo poprzez konsula. Druga opcja to pełnomocnictwo poprzez zagranicznego notariusza. Co istotne – pełnomocnik nie musi być obecny podczas sporządzania upoważnienia notarialnego.

O istocie pełnomocnictwa w banku

Notariusz jest osobom, która funkcjonuje w każdym systemie prawnym. Wybrany przez nas notariusz albo uwierzytelnia podpis wnioskodawcy albo sporządza pełnomocnictwo w formie aktu zgodnie z miejscowym prawem, które obowiązuje u danego notariusza. Następnie konieczne jest uzyskanie tak zwanej klauzuli apostille w kraju, w którym przebywamy. Jest to poświadczenie, że dokument, którym posługuje się pośrednik w Polsce jest autentyczny.

Najlepiej dopytać się notariusza, gdzie taką klauzulę można otrzymać w kraju, w którym przebywasz. Gdy już ją otrzymasz należy przesłać dokument do Polski oraz przetłumaczyć na język Polski przy udziale tłumacza przysięgłego w Polsce. Taki dokument jest już podstawą do tego, aby pełnomocnik mógł w Twoim imieniu ubiegać się o kredyt w Polskim banku bez Twojej obecności w kraju.

Jeśli przebywasz poza granicami kraju to warto wiedzieć, że pełnomocnictwa za granicą możesz dokonać praktycznie w każdej sytuacji, z wyjątkiem spisania testamentu czy też ustalenia ojcostwa. Gdy sytuacja jest odwrotna i ktoś w Polsce chce przydzielić Ci pełnomocnictwa za granicą to warto wcześniej sprawdzić czy kraj, w którym przebywasz ma podpisaną Konwencję Haską. Dla przykładu Kanada jest krajem, który jej nie ma podpisanej, a w którym jest duża Polonia. W takich krajach przebieg uzyskania pełnomocnictwa przebiega nieco inaczej. Kredyty dla osób pracujących w USA, Belgii, Białorusi czy też Bułgarii są możliwe bez naszej obecności w kraju dzięki podpisanej Konwencji Haskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *