Odmowa kredytu – co robić?

Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii
Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii
Luty 1, 2019
Ryzyko zmiennej stopy procentowej
Ryzyko zmiennej stopy procentowej
Luty 3, 2019
Show all
Odmowa kredytu - co robić w tej sytuacji

Często możemy spotkać się z odmową kredytu hipotecznego, szczególnie, gdy pracujemy poza granicami kraju. W poniższym artykule omówimy, co jest tego przyczyną oraz co zrobić w takiej sytuacji. Czy rzeczywiście nie mamy już szansy na kredyt?

Odmowa kredytu – co robić?

Są różne powodu, dla których bank postanawia odmówić przyjęcia kredytu. Najczęstszym powodem jest oczywiście zbyt niska zdolność kredytowa albo też całkowity jej brak. Bank coraz bardziej restrykcyjnie liczy zdolność kredytową. Banki wnikliwie przyglądają się naszych przychodom oraz patrzą na nasze zobowiązania. Jest kilka prostych sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Omawialiśmy je w odrębnym artykule.

Bardzo częstym powodem jest również negatywna historia w BIK lub brak historii kredytowej. Równie częstym powodem może okazać się dochód, który w danym banku w danej formie nie jest akceptowalny, na przykład dochód z pracy z zagranicy. Kredyty dla osób pracujących w Białorusi czy też innym kraju są coraz chętniej przyznawane, jednak nie we wszystkich instytucjach.

Zdarza się również, że to Klient odmawia przyjęcia kredytu. Dzieje się tak główne dlatego, że potencjalny Kredytobiorca otrzymał w trakcie procesu weryfikacji lepszą ofertę kredytu z innego banku. A więc nawet we współczesnych czasach, banki walczą o Klienta w segmencie kredytów.

Czasami zdarza się, że brak kompetencji ze strony banku czy też nie stawienie się przedstawiciela banku na umówione spotkanie jest przyczyną odmówienia kredytu. Jest to przyczyna zdecydowanie leżąca po stronie Klienta. Wielu kredytobiorców nie akceptuje niskiej obsługi Klienta i nie tolerują tego, że bank „nie walczy” o niego. Klienci są przyzwyczajeni do dużej konkurencji na rynku bankowym.

Odmowa kredytu - co robić w tej sytuacji

Przy omawianiu tego tematu warto pamiętać o tym, że każdy bank ma swoje procedury bankowe. Dlatego też nie powinniśmy sądzić, że jeśli jeden bank odmówi nam przyznania kredytu to jesteśmy wtedy przekreśleni w pozostałych placówkach. Należy rozejrzeć się i udać się do innych banków. Być może dla innego banku przyczyna odmówienia kredytu w poprzednim banku nie będzie tak istotna i otrzymamy zobowiązanie.

Dla przykładu i rozjaśnienia sytuacji. Klient może być przekonany o tym, że nie otrzyma on kredytu firmowego, ponieważ w jednym banku odmówiono mu z powodu opóźnień wcześniejszych zobowiązań firmowych. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich bankach jest weryfikowany BIK przedsiębiorcy.

Jeśli nie znamy przyczyny odmówienia kredytu to dobrze jest zapytać bezpośrednio w banku jaka jest dokładna przyczyna. Często taką odpowiedź dostaniemy, lecz niestety nie zawsze. Zdarza się, że bank daje Klientowi odpowiedź odmowną i na tym cała procedura kończy się. Nawet w przypadku poproszenia pracownika banku o wyjaśnienie.
Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do eksperta kredytowego. Może on pomóc w uzyskaniu odpowiedzi. Z pewnością pomoże w sprawdzeniu problemu, jeśli sami nie potrafimy go określić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *