Zadłużenie na karcie kredytowej a przeprowadzka na stałe za granicę

Kredyty dla self-employer w Polsce
Kredyty dla self-employer w Polsce
5 stycznia, 2019
Co warto wiedzieć o kredytach w Polsce
Co warto wiedzieć o kredytach w Polsce
28 stycznia, 2019
Show all
Zadłużenie na karcie kredytowej a przeprowadzka na stałe za granicę

Jeśli jesteś mocno zadłużony na kartach kredytowych to przeprowadzka na stałe do innego kraju może wydawać się atrakcyjnym, nowym początkiem. Nie jest to takie proste, jak wydaje się wielu osobom oraz wiąże się z kilkoma problemami, które nie są przyjemne. Jeśli wyjazd na stałe poza granice kraju jest tym, o czym myślisz w celu uniknięcia zobowiązania na karcie kredytowej to koniecznie przeczytaj.

Zadłużenie na karcie kredytowej a przeprowadzka na stałe za granicę

To, że osoba zadłużona nie ma już miejsca zamieszkania w danym kraju, nie oznacza, że długi na karcie kredytowej przestają istnieć. Firmy, które obsługują karty kredytowe będą pracowały, aby uzyskać należne im pieniądze. Po pewnym czasie konto rachunkowe zostanie prawdopodobnie przekazane do agencji windykacyjnej, aby kontynuowane były działania. Jest to szczególnie szkodliwe, jeśli dłużnik planuje powrócić do Polski.

Jeśli wyjeżdżasz z Polski na stałe z zamiarem spłacenia zobowiązania na karcie kredytowej, skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej oraz poinformuj o swojej sytuacji. Banki często chętnie współpracują.

Jeśli kredytobiorca ma trudności z regularnym spłacaniem zobowiązania na karcie kredytowej to myśli o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przed opuszczeniem na stałe Polski. Jest to w określonych sytuacjach dobre rozwiązanie, jednak wykonuj takie kroki ostrożnie. Może to spowodować znaczące obniżenie zdolności kredytowej oraz ograniczać finansowe możliwości w przypadku powrotu do kraju.

Zadłużenie na karcie kredytowej a przeprowadzka na stałe za granicę

Są również i tacy kredytobiorcy, którzy opuszczają Polskę, by uniknąć zobowiązań na karcie kredytowej. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od tego czy wymeldujemy się z kraju to długi nadal będą istniały. Zatem nie jest to rozwiązanie sytuacji. Istnieje również prawo, które daje możliwość firmom obsługującym karty kredytowe na „zamrożenie” konta do czasu powrotu dłużnika do kraju. W każdej chwili mogą zostać kontynuowane działania mające na celu odzyskanie pieniędzy należnych pożyczkodawcy. Do tego mogą dojść również inne, nieprzewidziane konsekwencje opuszczenia kraju i nie spłacania zobowiązania. Dlatego też zawsze warto spróbować dojść do porozumienia z firmami wydającymi karty kredytowe przed opuszczeniem kraju na stałe.

Reasumując, najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie sobie długami w kraju gdzie jest on zaciągnięty. Warto wiedzieć również o tym, że w wielu krajach, aby starać się o pobyt stały należy mieć pewną gotówkę. Problemy finansowe mogą sprawić, że w wielu miejscach nierealne będzie uzyskanie pobytu w innym kraju.

Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której masz zaciągnięty kredyt dla osób pracujących za granicą, nie jesteś w stanie go spłacać oraz rozważasz ucieczkę na stałe za granicę to przed tym, poświęć chwilę na rozmowę z ekspertem finansowym. Takie doradztwo może dostarczyć obiektywnej oceny Twojej sytuacji, a także wskazanie możliwych kroków oraz rozwiązań, których być może nie byłeś świadom.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

  1. Robek pisze:

    To akurat jest logiczne, wyjazd za granice nie zeruje debetu na karcie. Co gorsza, jeżeli tak przyjmiemy, to później Kruk albo i GetBack będą nocami wydzwaniać. Jednym słowem płacąc szybciej wyjdzie mniej, bo jedyną alternatywą jest tylko ucieczka do świętego Piotra 😉