Kredyt dla cudzoziemca

Ryzyko zmiennej stopy procentowej
Ryzyko zmiennej stopy procentowej
3 lutego, 2019
Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego
Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego?
5 lutego, 2019
Show all
Kredyt dla cudzoziemca

Coraz więcej studentów w naszym kraju to osoby z zagranicy. Głównym powodem jest z pewnością to, że poziom kształcenia Polaków jest wysoki oraz ceniony za granicą. Dlaczego o tym wspominamy na tym blogu? Studenci po skończonych studiach osiedlają się w Polsce, ponieważ korporacje czy też duże firmy międzynarodowe otwierają swoje oddziały w Polsce i chętnie przyjmują cudzoziemców do pracy w naszym kraju.

Kredyty hipoteczne dla cudzoziemców

Czynnik, który przedstawiliśmy we wstępie sprawia, że coraz więcej cudzoziemców dopytuje się o możliwość kredytowania w Polsce, nawet jeśli pracują poza granicami naszego kraju. Okazuje się, że ponad pół miliona kont osobistych w polskim sektorze bankowym należy do obcokrajowców. Największa ilość tych kont należy do obywateli Ukrainy. Potencjał ten dostrzegają oczywiście banki, które do tej pory udzieliły bardzo wysokie kwoty tym obywatelom.

Coraz częściej osoby takie wiążą przyszłość z naszym krajem i właśnie tutaj chcą zakupić swoją nieruchomość, jednak nie koniecznie wykorzystując wkład własny. Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny cudzoziemiec powinien mieć kartę pobytu w Polsce. Jest to warunek konieczny. To jest jednak i tak spore ułatwienie dla obcokrajowców mieszkających w Polsce, ponieważ kiedyś podstawą do starania się o kredyt było posiadanie obywatelstwa. Na szczęście zostało to zmienione. Aktualnie wymaga się od takich osób jedynie, jak wspomnieliśmy, karty pobytu (jednak musi ona dotyczyć stałego, a nie czasowego pobytu). Do procedury otrzymania kredytu niezbędne jest również oświadczenie pracodawcy czy to z zagranicy czy też z Polski o osiąganych dochodach. Istotne jest również udokumentowanie swoich dochodów z lat poprzednich. Najbardziej odpowiedni powinien być PIT.

Zarówno kredyty dla osób pracujących za granicą, jak i cudzoziemców warto poprzedzić konsultacją z ekspertem finansowym. Fachowiec taki jest z pewnością bardziej zorientowany we wszystkich ofertach jakie występują na polskim rynku. Ponadto specjaliści w tym fachu pomogą wybrać odpowiednią, dostosowaną do potrzeb kredytobiorcy ofertę. Klienci doradców kredytowych nie muszą się również przejmować tym, że nie poradzą sobie z formalnościami, ponieważ z pewnością zostaną odpowiednio przez nich pokierowani. Ekspert finansowy pomoże również wynegocjować odpowiednie warunki kredytu. Zaletą jest konsultacji ze specjalistą, obytym z bankowymi wymaganiami, jest także to, że podpowie on w jaki sposób wywrzeć na instytucji bankowej dobre wrażenie oraz w jaki sposób podnieść swoją zdolność kredytową. Warto podkreślić, że nie wszystkie banki udzielą takiego kredytu obcokrajowcowi. Nawet jeśli będzie miał wszystkie niezbędne dokumenty, które zostały określone powyżej. Między innymi właśnie dlatego istotna może być tutaj rola doradcy inwestycyjnego, który wie w jakim banku warto starać się o kredyt, ile czasu to potrwa oraz jak dany bank podejdzie do próby zaciągnięcia zobowiązania przez cudzoziemca.

Oczywiście każdy cudzoziemiec, tak jak i Polak, musi liczyć się z koniecznością poniesienia wkładu własnego. W ten sposób zwiększa również swoją wiarygodność w instytucjach bankowych.

BIK jako instytucja, które wspomaga banki w odpowiedzialnym oraz bezpiecznym kredytowaniu uruchomiła możliwość weryfikacji historii kredytowej Ukraińców w dwóch największych biurach kredytowych. Jest to kolejny krok w rozwoju usługi wymiany informacji międzynarodowej w BIK. Weryfikacja nie dotyczy jedynie mieszkańców Ukrainy, ponieważ BIK oferuje weryfikację mieszkańców Niemiec, Wielkiej Brytanii czy też Włoch. Jest to przydane dla Polaków, którzy chcą legitymować się dochodami w tych krajach. Ale o tym procesie wspominaliśmy szczegółowo w innym naszym artykule. Jednak reasumując i nawiązując do kredytowania obcokrajowca, rozwój BIK pomoże zarówno polskim bankom, obcokrajowcom, jak i Polakom, którzy będą mogli znaleźć lepsze finansowanie w zagranicznych krajach.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby uzyskać kredyt?

Jednym z dokumentów, bez którego nie ma w ogóle sensu, aby obcokrajowiec odwiedzał bank z wnioskiem o kredyt jest oczywiście, jak już wspomnieliśmy, karta pobytu w Polsce. Musi ona poświadczać, że mieszka on w kraju od co najmniej sześciu miesięcy. O co jeszcze powinien jednak zadbać? Poniżej znajduje się spis:

  • umowa o pracę (najlepiej, aby byłą zawarta minimum 6 miesięcy przed ubieganiem się o kredyt),
  • zaświadczenie o miejscu zamieszkania i zameldowania w kraju,
  • paszport (musi być aktualny),
  • raport kredytowy z rodzimego kraju (osoby mieszkające są po prostu sprawdzane w BIK-u, jednak obcokrajowcy powinni zgłosić się z takim dokumentem),
  • Numer PESEL, który powinien zostać mu nadany poprzez urząd gminy w miejscu zameldowania.

Oprócz tego, jeżeli osoba taka stara się np. o kredyt hipoteczny, przyda się komplet dokumentów potwierdzających własność mieszkania itd. Zgłaszając się do eksperta finansowego obcokrajowiec dostanie dokładne informacje, które dokumenty są wymagane, aby móc złożyć wniosek o kredyt.

Kredyt dla cudzoziemca

Założenie konta w polskim banku to konieczność?

Najczęściej banki wymagają od obcokrajowców również tego, aby posiadali oni rachunek bankowy w polskiej placówce. To właśnie na niego zostanie prawdopodobnie przelany kredyt, jeżeli bank postanowi go udzielić. Warto zatem poszukać również dobrego produktu finansowego, który nie będzie obwarowany milionem opłat za prowadzenie konta (przelewy, wypłaty gotówki, miesięczne opłaty). Doradca finansowy z pewnością i w tym wypadku pomoże osobie zza granicy przejrzeć dostępne oferty i wybrać najlepszą z nich.

Skąd tyle formalności?

Otóż każdemu bankowi zależy na tym, aby jak najlepiej zabezpieczyć się i swoje interesy przed ewentualną niewypłacalnością osoby, której wypłaci sporą sumę pieniędzy. W przypadku osób pochodzących zza granicy (bądź na stałe tam mieszkających) nie jest łatwo o ustalenie dokładnej tożsamości oraz potwierdzenie ich wiarygodności. Szczególnie dotyczy to obcokrajowców, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa. I choć od jakiegoś czasu nie jest to przeciwwskazaniem do uzyskania kredytu w polskim banku to jednak utrudnia cały proces. Nie warto się jednak martwić na zapas, a tym bardziej zniechęcać. Przy pomocy doradców finansowych można zdziałać naprawdę wiele – nie tylko uzyskać kredyt, ale w dodatku otrzymać doskonałe warunki spłaty zaciągniętego zobowiązania. Pomogą oni również przy wyborze konta bankowego oraz obliczeniu RRSO. Żaden kalkulator rat kredytowych nie działa tak dobrze, aby zastąpić eksperta od kredytów, pożyczek i innych produktów finansowych oferowanych przez instytucje bankowe.

Kredyt w Polsce – uzyskanie go przez obcokrajowców nie jest niemożliwe, ale wiąże się z większą ilością formalności niż wtedy, kiedy osoba została urodzona i mieszka w tym kraju. Na szczęście z pomocą doradców finansowych wszystko staje się dużo łatwiejsze. Czemu warto im zaufać? Działają sprawnie, szybko i na korzyść swoich klientów. W dodatku usługa taka nie kosztuje kredytobiorcy nic, ponieważ ich wynagrodzeniem jest prowizja pobierana od banku. Czy trzeba dalej przekonywać o tym, jak rewelacyjne jest to rozwiązanie?

Komentarze są wyłączone.