Jak inwestowac za pomocą CFD?

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
9 października, 2019
banki w Polsce
Banki w Polsce 2023 – lista, liczby i perspektywy
31 lipca, 2023
Show all
Jak inwestowac za pomocą CFD?

Jak inwestowac za pomocą CFD?

Inwestowanie na rynkach finansowych staje się co raz bardziej popularne. Jednym z takich sposobów jest podejmowanie inwestycji za pomocą kontraktów CFD. Czy warto z nich korzystać? Na jakiej zasadzie działają i czy są bezpieczne?

Charakterystyka CFD

Kontrakt CFD (ang. contract for difference) to nic innego jak kontrakt na różnicę cenową. Kontrakt zawierany jest w formie przejrzystej umowy między dwiema stronami, w której obaj uczestnicy zobowiązują się do rozliczenia transakcji na określoną kwotę, która równa jest różnicy między wartością pozycji otwarcia a wartością zamknięcia pozycji.

Jest to instrument pochodny, co oznacza, że jego wartość opiera się w głównej mierze na ruchach cen różnorodnych aktywów. Zdecydowaną zaletą kontraktów CFD jest możliwość osiągania zysków finansowych zarówno na wzrostach cen, jak i na ich spadkach. Co ważne tego rodzaju inwestycja nie ma określonego z góry terminu zakończenia. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że inwestor ma dowolność co do momentu zamknięcia swojej pozycji. Jednak na rynku przyjęła się niepisana zasada, że kontrakt CDF może wygasnąć po roku.

Inwestowanie za pomocą CFD

Kontrakty CFD działają na zasadzie dźwigi finansowej. Dzięki temu zaledwie przy ułamku potrzebnej sumy pieniędzy można zyskać o wiele większą ekspozycję na rynek. W takim razie w jaki sposób bezpiecznie inwestować za pomocą kontraktów CFD?

Jak inwestowac za pomocą CFD?
Jak inwestowac za pomocą CFD?

Przykładem niech będzie trader, który ma zamiar spekulować na zmianach kursu dolara amerykańskiego do polskiego złotego i zakupuje CDF. W przypadku, gdy kontrakt idzie w górę, trader zarobi na różnicy kursowej, która zostanie pomnożona przez wielkość otwartej pozycji. Jeśli zdecyduje się sprzedać instrument finansowy, oznacza to że założy, że różnica w parze walu spadnie, może zarobić w momencie, gdy kurs faktycznie zacznie spadać.

Jak każda inwestycja również i ta wiąże się z podjęciem ryzyka. Warto jednak pamiętać, że potencjalne straty wynikają zwykle z braku umiejętności korzystania z dźwigni finansowej. Dlatego warto w pierwszej kolejności poznać podstawy funkcjonowania kontrataków na różnice kursowe, a by uniknąć potencjalnej wpadki.

Warto również mieć na uwadze, że trader nie staje się właścicielem aktywa bazowego, którego dotyczy kontrakt, ale jedynie dokonuje próby spekulacji czy jego wartość spadnie czy jednak wzrośnie. Można zarobić pieniądze i na jednym i na drugim, trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób. Spróbuj i się przekonaj, czy kontrakty CFD są dla Ciebie.

Komentarze są wyłączone.