Jak dbać o zdolność kredytową?

Czy warto przewalutować kredyt
Czy warto przewalutować kredyt?
Listopad 6, 2018
Kredyty dla osób pracujących za granicą Który bank pożyczy1
Kredyty dla osób pracujących za granicą. Który bank pożyczy?
Listopad 7, 2018
Show all
Jak dbać o zdolność kredytową

Jeśli zależy nam na kredycie na jak najkorzystniejszych warunkach to powinniśmy odpowiednio zadbać o zdolność kredytową. Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, by wypaść bardziej wiarygodnie w oczach kredytodawcy.

Jak dbać o zdolność kredytową?

Istotne jest, aby mieć czyste konto, jeśli chodzi o inne kredyty. Potencjalny kredytobiorca powinien zadbać również o to, aby nie widnieć w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) jako dłużnik, który miał problemy z regularnym spłacaniem poprzednich zobowiązań. Weryfikacji tej banki dokonują każdorazowo. Zatem sprawdzenie swojej historii w BIK powinno być pierwszym krokiem, jeśli myślimy o jakiejkolwiek pożyczce. Jest to główne źródło informacji o kredytobiorcach w naszym kraju, dlatego też warto aktywnie budować swoją historię kredytową.

Jak dbać o zdolność kredytową?

Kolejna rada – jeśli masz jakiekolwiek zobowiązania to pozbądź się ich poprzez wcześniejszą spłatę. Warto pamiętać o regularnych spłatach zobowiązań, nawet tych z pozoru błahych jak rachunek za telefon, prąd czy też mandat za złe parkowanie czy zbyt szybką jazdę. Jeśli posiadamy karty kredytowe to warto również z nich zrezygnować.

Zdolność kredytowa jest pochodną wielu czynników. Nim złożymy wniosek o kredyt, warto poznać te czynniki. Co istotne, czynniki te mogą być różne w każdym banku, który odwiedzimy. Bardzo możliwe jest, że jedna instytucja finansowa będzie nam bardziej przychylna niż druga. Do najważniejszych i najczęściej pojawiających się czynników należą:

 • wysokość i źródło dochodu,
 • wysokość wydatków,
 • wiek kredytobiorcy,
 • sytuacja rodzinna kredytobiorcy,
 • wysokość wkładu własnego,
 • historia kredytowa i obecne zadłużenie,
 • historia płatnicza w biurach informacji gospodarczej.

Zdolność kredytowa a dochody

Na zdolność kredytową wpływają nasze dochody. Powinny one pochodzić z akceptowanych przez bank źródeł. Kredyty dla osób pracujących we Francji czy też innym kraju przyznawane są przez znacznie mniej banków, ale na surowszych zasadach niż osobom, które pracują w Polsce. Najczęściej dochód z zagranicy jest akceptowalny w przypadku:

 • umowy o pracę,
 • kontraktu menedżerskiego,
 • kontraktu marynarskiego,
 • emerytury,
 • renty zagranicznej.

Dobrze też, jeśli pracujemy, w którymś z krajów Unii Europejskiej. Istotne jest jednak, aby nasze dochody były regularne i odpowiednio wysokie przy jednocześnie niskim zobowiązaniach finansowych.

Po co nam zdolność kredytowa?

Co istotne, zdolność kredytowa ma wpływ nie tylko na to czy kredyt otrzymamy, ale również określa maksymalną kwotę kredytu, jaką bank nam zaoferuje. Gra zatem warta jest świeczki, bez zdolności kredytowej nie mamy żadnych szans udowodnić bankowi, że będziemy rzetelnym dłużnikiem.

Warto wiedzieć, że w wyjątkowych sytuacjach banki udzielają kredytu osobie, która nie ma zdolności kredytowej. Jednak wtedy wymagane są inne warunki, jak na przykład wyrażenie zgody na różnego rodzaju zabezpieczenia.

Pamiętaj, aby zaciągnąć kredyt w rozsądnej kwocie, nie większej niż faktycznie potrzebujesz i będziesz w stanie bezpiecznie spłacić.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

2 Komentarze

 1. Mateusz pisze:

  Zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik brany przez bank podczas udzielania kredytów hipotecznych. Wbrew pozorom banki dużo lepiej spoglądają na osoby, które już miały wcześniej jakiś kredyt i spłacają go regularnie w terminie niż osoby dla których kredyt hipoteczny będzie pierwszym kredytem. Ważnym czynnikiem jest również ciągłość pracy oraz umowa na czas nieokreślony.

 2. Paulina pisze:

  Zdolność kredytową powinniśmy dłuższy czas. Banki dużo przychylniej patrzą na osobę, która w przeszłości miała już jakiś kredyt niż na osobę z czystą kartą. Dlatego zalecane jest wzięcie małej pożyczki/kredytu, który zapoczątkuje nam historię kredytową, która później zostanie oceniona pozytywnie przez bank.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *