Czy warto przewalutować kredyt?

Czy warto brać kredyt w obcej walucie3
Czy warto brać kredyt w obcej walucie?
6 listopada, 2018
Jak dbać o zdolność kredytową
Jak dbać o zdolność kredytową?
6 listopada, 2018
Show all
Czy warto przewalutować kredyt

Czy warto przewalutować kredyt?

Przewalutowanie oznacza zmianę waluty kredytowania. Zaciągając kredyt decyzja o wyborze waluty, w której będziemy go spłacali, ma bardzo duże znaczenie dla kredytobiorcy. Każda waluta charakteryzuje się innymi warunkami cenowymi. Choć niegdyś kredyty w obcych walutach były bardzo popularne to dziś kredyty dla osób pracujących w USA czy też innym popularnym kraju dostępne są jedynie dla osób, które zarabiają w danej jednostce monetarnej.

Minęły ponad trzy lata od pamiętnego „czarnego czwartku”, kiedy to uwolniono kurs franka szwajcarskiego. Jeśli spojrzymy na spłacone kapitały we frankach to Frankowicze spłacili o wiele więcej niż osoby, które spłacają kredytu w walucie polskiej.

Nie pozostaje więc nic innego jak wziąć sprawy we własne ręce i przekalkulować, co się najbardziej opłaca. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to zadaniem dla jasnowidza. Nikt nie wie czy kurs będzie się umacniał – warto przeanalizować jednak wszystkie za i przeciw.

Czy warto przewalutować kredyt?

Przewalutowanie – wady i zalety

Przewalutowanie pozwala uwolnić się od ryzyka walutowego, ale wciąż są to spore koszty. Okazuje się, że Polacy dokonują przewalutowania kredytu w chwili, gdy jest to dla nich niekorzystne i narażają się na spore koszty. Taka operacja jest najkorzystniejsza, gdy kurs jest niższy. Gdy kurs mocno rośnie to jest to najgorszy możliwy moment na przewalutowanie. Spadek kursu waluty, w której spłacamy kredyt to dobra informacja dla kredytobiorcy. Również błędnym okazuje się rozumowanie, że przewalutowanie na PLN jest słuszne w sytuacji, gdy rata zaciągniętego kredytu po przeliczeniu na PLN zrówna się z ratą kredytu zlotowego. Oprócz natychmiastowego wzrostu raty, przewalutowanie może spowodować również, że rata będzie dalej rosła w przyszłości. Co istotne, jeśli myślimy o przewalutowaniu to musimy pamiętać o prowizji jaką bank może naliczyć za tę operację. Wysokość prowizji zależy od indywidualnych ustaleń banku, ale zazwyczaj jest to procentowa wartość wysokości zadłużenia.

Wspomniane rozwiązanie bierze pod uwagę wielu frankowców. Zależy to oczywiście od indywidualnej sytuacji dłużnika. Banki powinny brać pod uwagę oczekiwania dłużników, mogą proponować im na przykład karencję w spłacie kapitału. Bankom również zależy na tym, aby pozbyć się problemu kredytów we frankach.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego artykułu niestety nie jest prosta. Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić, by rata zamiast maleć nie rosły. Przewalutowanie kredytu może oznaczać stratę nawet kilkuset złotych i to na samych ratach. Pożyczaj w walucie, w której zarabiasz – tak brzmi jedno z przykazań rozsądnego kredytobiorcy.

Często zdarza się, że kredytobiorcy dokonują przewalutowania z realną stratą dla swoich finansów. Przewalutowanie kredytu nie zawsze jest korzystne, co potwierdzają informacje zgromadzone w powyższym artykule. Niezależnie od tego, co wydarzy się na rynku walutowym, wszystkim życzymy rozważnych decyzji!

 

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

 

0 Komentarze

  1. Mirosława pisze:

    Według mnie banki nie powinny udzielać kredytów w obcej walucie niż tej w której kredytobiorca pracuje. Jestem w kwestii przewalutowania jak najbardziej za. Każdy Polak powinien płacić kredyt w naszej ojczystej walucie!