Praca za granicą i kredyt w Polsce

Czy osoba pracująca za granicą może starać się o kredyt w Polsce
Czy osoba pracująca za granicą może starać się o kredyt w Polsce?
Sierpień 20, 2018
Zagraniczna historia kredytowa
Zagraniczna historia kredytowa
Listopad 1, 2018
Show all
Praca za granicą i kredyt w Polsce

Inny kraj, nowa rzeczywistość, ciekawe perspektywy – często w ten właśnie sposób Polacy traktują wyjazd za granicę. Faktycznie wielu z nich znajduje pracę, która jest znacznie lepiej płatna niż ta wykonywana przed opuszczeniem ojczyzny. W związku z tym poprawia się standard ich życia, a ponadto mogą pomyśleć o kredycie, aby zrealizować nieco poważniejsze plany, takie jak zakup samochodu, a nawet mieszkania czy domu.

Praca za granicą i kredyt w Polsce

Klient z zagranicznym dochodem – co na to banki?

Mogłoby się wydawać, że kiedy wniosek o kredyt składa dobrze zarabiająca osoba, posiadająca umowę na czas nieokreślony w zagranicznej firmie, bank powinien być nastawiony jak najbardziej przychylnie. Okazuje się jednak, że część instytucji finansowych ma na tyle duży dystans do tego rodzaju klientów, że wcale nie oferuje kredytów dla pracujących w innym kraju. Natomiast pozostałe banki stawiają sporo wymagań formalnych i proponują warunki, które są na pewno gorsze od propozycji przedstawianych klientom zarabiającym w Polsce. Właściwie nie ma się co dziwić, bo zdecydowanie trudniej jest sprawdzić wiarygodność tych pierwszych.

Niestety osoby uzyskujące dochód w innej walucie niż euro mogą mieć niemały problem ze znalezieniem banku, który przyzna im kredyt. Rzecz w tym, że zgodnie z przepisami (Rekomendacja S) można udzielać go jedynie w takiej walucie, w jakiej klient otrzymuje zarobki. Polacy na miejscu zarabiają w złotówkach, a wielu emigrantów w euro, więc stąd zainteresowanie kredytami w koronach norweskich, szwedzkich, dolarach itp. jest nieduże. Oczywiście chodzi również o unikanie ryzyka przez banki, gdyż kłopoty dotyczące kryzysu kredytów frankowych ciągną się do dziś.

Praca za granicą i kredyt w Polsce

W poszukiwaniu łatwiejszych rozwiązań

Podsumowując osoba zarabiająca w innym kraju ma szanse na kredyt w polskim banku, ale musi znaleźć instytucje, które go w ogóle udzielają, wykazać stabilność dochodów i odpowiednią zdolność kredytową, co bywa dość skomplikowane. Na dodatek musi liczyć się z tym, że warunki kredytu nie będą zbyt korzystne lub nawet, że ostatecznie nie zostanie on przyznany.

Może warto wziąć wspólny kredyt z kimś, kto otrzymuje wynagrodzenie w złotówkach i zgodzi się na to? Tylko, jeżeli najbliżsi – małżonek, partner, rodzice, dzieci nie pracują, wówczas raczej ciężko będzie pozyskać drugiego kredytobiorcę.

Jest jeszcze jedno wyjście, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Należy skontaktować się z firmą zajmująca się niezależnym doradztwem finansowym, najlepiej z nami. Proponujemy bezpłatne usługi polegające na zapoznaniu się z sytuacją klienta oraz na udzieleniu mu pomocy w znalezieniu optymalnej oferty i przejściu przez gąszcz formalności. Wszystko staje się wtedy łatwiejsze, a szanse na uzyskanie kredytu na dobrych warunkach znacznie rosną.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

  1. Anna pisze:

    Dziwna sytuacja, że osoba pracująca zagranicą ma trudności w dostanie pozytywnej decyzji odnośnie kredyty hipotecznego w Polsce. Dla banku powinno liczyc się tylko tyle czy dana kwota znajduje się na koncie i może zostać przelana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *