Finansowanie zagranicznych przedsiębiorstw

Wskazówki dotyczące negocjacji z wierzycielami
Wskazówki dotyczące negocjacji z wierzycielami
4 stycznia, 2019
Kredyt we frankach
Kredyt we frankach
4 stycznia, 2019
Show all
Finansowanie zagranicznych przedsiębiorstw

W naszych artykułach bardzo często omawiamy sytuację Polaków, którzy zarabiają za granicą pracując na umowie. A czy jest szansa na uzyskanie wysokiego kredytu dla osób pracujących za granicą na „swoim”?

Finansowanie zagranicznych przedsiębiorstw

Wiele osób prowadzących działalność poza granicami kraju wykazuje duże zainteresowanie rynkiem kredytowym w Polsce. Polacy na tle wielu krajów to bardzo przedsiębiorczy naród, prężnie działają zarówno na terenie kraju, jak i poza nim. Mniejsze firmy, które zarejestrowane są w Polsce mają niestety pod górkę w kwestii dostępności kredytów. Faktem jest również, że wiele firm, nie powinno zaciągać zobowiązania kredytowego, ponieważ są mało stabilnymi finansowo firmami.

Oczywiście niezależnie od tego czy prowadzisz działalność w Polsce czy też za granicą to nie jesteśmy zwolennikami tego, aby nadmiernie zadłużać się od samego początku. Jednak tworzenie firmy w oparciu wyłącznie o własne oszczędności również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zachować odpowiednie proporcje pomiędzy środkami własnymi, a kredytem dla osób pracujących za granicą. Dzięki bankom wiele firm jest w stanie bardziej zoptymalizować zwrot z inwestycji, co w wielu przypadkach nie byłoby możliwe, gdyby firmy korzystały jedynie ze środków własnych.

Niestety wiele firm, które są zarejestrowane za granicą są rozczarowane dostępnością rynku kredytowego w Polsce dla firm spoza kraju. Praktycznie niewykonalne jest uzyskanie w Polsce kredytu opierając się jedynie na dochodach z działalności prowadzonej poza Polską. Jeśli prowadzisz działalność za granicą to niestety najprawdopodobniej nie otrzymasz kredytu w Polskim banku. Jeśli odnajdziesz ofertę banku, który jest skłonny udzielić Ci kredytu na podstawie dochodów z kraju zagranicznego to musisz liczyć się z przejściem dość skomplikowanej procedury. Wyjątkiem jest na przykład Deutsche Bank, który akceptuje wnioski o kredyt osób prowadzących działalność gospodarczą, ale jedynie na terenie Niemiec. Deutsche Bank ma swoja centralę w Niemczech stąd też przychylność do takich wniosków.

Finansowanie zagranicznych przedsiębiorstw

Oprócz oferty kredytowej innym problemem mogą okazać się konsekwencje Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która zezwala na zaciągnięcie kredytu tylko i wyłącznie w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje dochód. Ponadto najczęściej procedura zaciągnięcia w Polsce kredytu trwa zwykle dłużej niż gdyby dana firma zarejestrowana była na terenie kraju.

Niezależnie od tego czy prowadzisz działalność gospodarczą za granicą czy też pracujesz tam na umowie to warto pamiętać również o tym, że nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu na nieruchomość znajdującą się poza granicami kraju. Dlatego też jeśli myślisz o takiej inwestycji firmowej poza granicami kraju to niestety jest to niemożliwe z polskim bankiem.

Choć współczesne banki są coraz mniej restrykcyjne to niestety rzadkością nadal jest uzyskanie kredytu w Polsce prowadząc działalność za granicą.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.