Kredyt we frankach

Finansowanie zagranicznych przedsiębiorstw
Finansowanie zagranicznych przedsiębiorstw
4 stycznia, 2019
Współkredytobiorca przy dochodach za granicą
Współkredytobiorca przy dochodach z zagranicy
4 stycznia, 2019
Show all
Kredyt we frankach

Kredyt we frankach spędza sen z powiek setkom tysięcy osób, które wzięły kredyt powiązany z obcą walutą. Minęło ponad dwanaście lat kiedy pierwsi kredytobiorcy mieli możliwość zawarcia umowy kredytowej powiązanej z frankiem szwajcarskim.

Kredyt we frankach

Od ponad dwunastu lat kurs franka szwajcarskiego wzrósł niemal dwukrotnie w stosunku do kursu złotówki. Każdy Kredytobiorca, który zaciąga kredyt w obcej walucie powinien być świadom tego z jak wielkim ryzykiem wiąże się ten produkt finansowy. Wielu kredytobiorców niestety nie zdaje sobie sprawy, że ryzyko to jest bardzo duże. Bardzo często kredyty we frankach zaciągały osoby, których nie było stać na kredyt złotówkowy.

Co istotne – kredyt we frankach szwajcarskich jest kredytem złotowy, który powiązany jest jedynie z walutą franka szwajcarskiego. Waluta ta miała jedynie za zadanie odniesienie się do bardziej preferencyjnej stawki referencyjnej, jaką był w tamtym czasie LIBOR.

Kredyty frankowe dzielą się na dwie grupy, pierwsza z nich to kredyt indeksowany, w którym w umowie kredytowej mamy zapisaną kwotę kredytu wyrażoną w złotówkach. Każdorazowa rata jest spłacana według kursu franka szwajcarskiego. Druga grupa kredytów to kredyty denominowany, które są w Polsce znacznie rzadsze niż kredyty indeksowane. Kredyt ten różni się od kredytu indeksowanego tym, że od początku jest wyrażony w walucie franka szwajcarskiego. Jednakże kwota wypłacona kredytobiorcy oraz spłacana przez niego jest w złotówkach. Dziś nie ulega dyskusji, że oba te kredyty mają cały szereg wad prawnych.

Kredyt we frankach

Jakie możliwości mają frankowicze?

Coraz więcej frankowiczów decyduje się na sprawy sądowe związane z kredytem zaciągniętym we frankach szwajcarskich. Sprawy te bardzo mocno przybierają na ilości w całej Polsce. Kredytobiorcy, którzy decydują się na takie rozwiązanie mogą liczyć na unieważnienie umowy kredytowej, odwalutowanie umowy lub też zwrot nienależnie pobranych zwrotów i prowizji.

Najważniejsze co można zyskać to z pewnością uwolnienie się od zobowiązania kredytowego oraz ryzyka wzrostu ceny waluty obcej.

Warto zatem zdobyć się na odwagę, udać się do eksperta finansowego, a w późniejszym czasie do adwokata specjalizującego się w tym zakresie. Radzimy, aby nie zrażać się stanowiskiem banku, ponieważ ono zawsze będzie przeciwne unieważnieniu umowy. W pierwszej kolejności zobowiązani będziemy do złożenia reklamacji. Odpowiedź na tą reklamację z reguły zawsze będzie negatywna. Banki skutecznie zniechęcają wielu kredytobiorców do dalszego działania. Według nas warto rozważyć na poważnie decyzję wejścia na drogę sądową.

Jak widać na przykładzie tysięcy frankowiczów, w wielu sytuacjach kredyt w obcej walucie jest swego rodzaju jak gra na giełdzie. Zapewne każdy kredytobiorca, gdyby był świadom tego ryzyka nie zdecydowałby się na taki kredyt. Każdą decyzję dotyczącą zaciągnięcia kredytu dla osób pracujących za granicą warto przeanalizować z ekspertem kredytowym.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

2 Komentarze

  1. Mateusz Wąsikowski pisze:

    Jeszcze niedawno kredyt we frankach był ratunkiem dla osób zadłużonych w naszym kraju.. jednak zazwyczaj wzięły go osoby niedoświadczone, nieznające się na kwestiach gospodarki rynkowej. Często ten kredyt był gwoździem do trumny osób już zadłużonych.

  2. Alinka pisze:

    Banki mają poważny problem. Są już setki wyroków sądowych wydanych na korzyść kredytobiorców