Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą
Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą?
6 listopada, 2018
Czy warto przewalutować kredyt
Czy warto przewalutować kredyt?
6 listopada, 2018
Show all
Czy warto brać kredyt w obcej walucie3

Czy kredyt w obcej walucie to bezpieczne i opłacalne rozwiązanie w świetle tego, co stało się z kursem franka szwajcarskiego? Kto i w jakiej walucie może zaciągnąć kredyt walutowy? Sprawdź, co radzą eksperci!

Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Kredyt walutowy rozliczany jest w walucie obcej, najczęściej są to – euro, frank szwajcarski czy też dolar amerykański. Kredyty hipoteczne w obcych walutach mogą być wykorzystywane do finansowania, zarówno osobistych kredytów hipotecznych, jak i hipotek korporacyjnych.

Jeszcze kilka lat temu kredyty walutowe cieszyły się ogromną popularnością. Obecnie proces ten jest zahamowany, a polityka kredytowa jest zaostrzona. W dobie rozchwianych kursów oraz po doświadczenia „frankowych” mało komu przychodzi do głowy kredytowanie w obcej walucie. Również banki mniej chętnie udzielają kredytów w obcych walutach.

Ustawa, którą przyjął parlament, wprowadziła między innymi obowiązek udzielania kredytobiorcy kredytu w walucie, w której otrzymuje dochody. To pokłosie tak zwanych kredytów frankowych, które do tej pory są problemem kredytobiorców, banków, które je udzielały oraz polityków. A co w sytuacji, gdy zarabia się zarówno w euro, jak i w polskiej walucie? W tym przypadku decyduje wysokość dochodu. Założenie to może i jest dobre, ale niestety przeterminowane, ponieważ Frankowiczom to już z pewnością nie pomoże, a może zaszkodzić innym potencjalnym kredytobiorcom, jak chociażby tym pracującym za granicami kraju.

Czy warto brać kredyt w obcej walucie3

Czy każdy może wziąć kredyt w obcej walucie?

Wymóg zgodności waluty kredytu z walutą dochodów sprawił, że kredyty dla osób pracujących w Irlandii czy też innym obleganym przez Polaków kraju, stały się wąskim wyborem. Zatem osobom pracujących za granicą trudniej jest o kredyt w Polsce. Dostępność kredytów, dla osób, które zarabiają w innej niż polskiej walucie to od dłuższego czasu gorący temat w branży kredytowej.

Dla osób, które zarabiają za granicą nieliczne grono banków, przygotowało odpowiednie rozwiązania. Oferty tych banków różnią się pod różnymi względami:

  • wysokość marży,
  • wysokość prowizji,
  • spreadu walutowego, który ma znaczący wpływ na koszt całego kredytu.

Wzięcie kredytu w obcej walucie może być ryzykowane. Zaletą kredytu złotówkowego jest to, że nie wiąże się z nim zmiana kursu walut. Zaciągnięcie kredytu w obcej walucie wiąże się z ryzykiem kursowym, co może mieć konsekwencje w zmianie kwoty miesięcznej raty.

Analizując oferty kredytów mieszkaniowych, okazuje się, że kredyty w obcych walutach są tańsze. Niewątpliwą zaletą kredytów walutowych jest ich oprocentowanie, które jest niższe w porównaniu z kredytami złotówkowymi. Oprocentowanie w złotówkach bywa nawet dwa razy większe.

Kredyt w obcej walucie ma zarówno wady, jak i zalety. To od sytuacji oraz potrzeb kredytobiorcy zależy czy kredyt ten będzie korzystny czy też nie.

Kredyty we frankach

Aktualnie klienci banków drżą ze strachu przez kredytami we frankach. Nic jednak dziwnego – afery, które powstały jakiś czas temu wokół takiego rozwiązania skutecznie zniechęciły klientów banku do brania kredytów w obcej walucie. I choć dotyczyły one konkretnie kredytów we frankach to odbiło się to również na kredytach sprzedawanych w innych walutach. Każdy pieniądz może bowiem podrożeć. Rynek jest bardzo chwiejny i niestety nie zawsze da się przewidzieć jak będzie wyglądał kurs danej waluty. Warto jednak pamiętać o tym, że przy tak diametralnej zmianie jaką była ów zmiana kursów, zawsze można próbować renegocjować warunki kredytu z bankiem.

Czy warto brać kredyt w obcej walucie2

Doradcy finansowi – czemu warto nam zaufać?

Przede wszystkim orientujemy się we wszystkich ofertach kredytowych na rynku. Nieważne czy dotyczą one zobowiązań w złotówkach czy też we frankach albo dolarach. Jakiekolwiek kredytu potrzebujesz – my ci pomożemy go znaleźć. Doradzimy Ci czy warto brać kredyt w obcej walucie czy też lepiej pozostać przy polskich złotówkach. Nawet najlepsza oferta może okazać się złą decyzją, jeżeli kurs waluty, w której ją wziąłeś przestanie być korzystny. A tego niestety nigdy nie można być pewnym. My, jako doradcy, mamy obowiązek poinformować Cię o ryzyku związanym z kredytem w obcej walucie. Doskonale bowiem rozumiemy Twoje wątpliwości i chcemy, abyś podjął świadomą decyzję. Jednak oprócz tego, że przedstawimy Ci oferty odpowiadające Twojemu profilowi, będziesz czerpał również szereg innych korzyści z naszej współpracy. Jakich?

  • Będziemy się starali odciążyć Cię maksymalnie podczas procesu załatwiania kredytu. Oczywiście nie zrobimy wszystkiego za Ciebie, gdyż nie mamy takich uprawnień. A jednak udzielimy Ci wszelkich, potrzebnych informacji i zrobimy dla Ciebie to, na co pozwalają nasze kompetencje oraz prawo.
  • W naszym interesie jest to, abyś dostał najlepszą ofertę kredytową i zdecydował się na podpisanie umowy. Dlatego to my będziemy starali się dobrać odpowiedni dla Ciebie kredyt, ale również negocjować z bankiem jego warunki, w Twoim imieniu. Im lepszą dostaniesz ofertę – tym bardziej chętny będziesz, aby podpisać umowę, prawda? Dla nas to prowizja od banku, dla Ciebie rewelacyjne warunki kredytowe i pomoc przy procesie załatwiania zobowiązania a dla banku nowy klient. Każdy coś ugrał i to nazywamy świetną współpracą.
  • Obliczymy Twoją zdolność kredytową. Sprawdzimy również Twój BIK oraz dowiemy się czy nie znajdujesz się w bazie KRD, bo to mogłoby znacząco utrudnić, a nawet uniemożliwić Ci otrzymanie kredytu. Jeżeli okaże się, że masz zaległości – musisz je szybko uregulować.
  • Pomożemy Ci załatwić wszelkie formalności. Powiemy jaką listę dokumentów powinieneś przygotować do banku, skąd je wziąć, sprawdzimy czy te, które przygotowałeś są odpowiednie i wyślemy je do instytucji bankowej.
  • Pomożemy załatwić pełnomocnictwo dla zaufanej osoby, jeżeli mieszkasz za granicą i nie masz możliwości przyjechania do kraju w celu załatwienia dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu.
  • Wspomożemy Cię na każdym etapie starania się o kredyt – nawet jeżeli wniosek odrzucą. Pomożemy Ci wówczas ustalić co było tego przyczyną i ponownie złożyć papiery w banku.

Dużą zaletą korzystania z pomocy ekspertów finansowych jest to, że pomoc ta jest dla Ciebie darmowa. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, abyś umówił się na spotkanie bądź zadzwonił i odbył rozmowę telefoniczną z jednym z naszych doradców finansowych. Z pewnością będzie to dobra decyzja i pozwoli na oszczędzenie zarówno pieniędzy jak i czasu. Szczególnie jeżeli mieszkasz poza granicami kraju przyda Ci się pomoc fachowca. Załatwianie pełnomocnictwa, wybieranie oferty kredytowej, składanie wniosku o kredyt – to wszystko jest bardzo skomplikowane. Warto mieć się zatem kogo poradzić i na kim wesprzeć podczas tej trudnej procedury. Takim kimś mogą być właśnie doradcy finansowi.

Ponad dwa miliony Polaków zarabia poza granicami kraju. Przy zaciąganiu kredytu w obcej walucie warto przede wszystkim nie działać zbyt pochopnie.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

 

Komentarze są wyłączone.