Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą2
Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą?
Listopad 6, 2018
Czy warto przewalutować kredyt
Czy warto przewalutować kredyt?
Listopad 6, 2018
Show all
Czy warto brać kredyt w obcej walucie3

Czy kredyt w obcej walucie to bezpieczne i opłacalne rozwiązanie w świetle tego, co stało się z kursem franka szwajcarskiego? Kto i w jakiej walucie może zaciągnąć kredyt walutowy? Sprawdź, co radzą eksperci!

Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Czy warto brać kredyt w obcej walucie?

Kredyt walutowy rozliczany jest w walucie obcej, najczęściej są to – euro, frank szwajcarski czy też dolar amerykański. Kredyty hipoteczne w obcych walutach mogą być wykorzystywane do finansowania, zarówno osobistych kredytów hipotecznych, jak i hipotek korporacyjnych.

Jeszcze kilka lat temu kredyty walutowe cieszyły się ogromną popularnością. Obecnie proces ten jest zahamowany, a polityka kredytowa jest zaostrzona. W dobie rozchwianych kursów oraz po doświadczenia „frankowych” mało komu przychodzi do głowy kredytowanie w obcej walucie. Również banki mniej chętnie udzielają kredytów w obcych walutach.

Ustawa, którą przyjął parlament, wprowadziła między innymi obowiązek udzielania kredytobiorcy kredytu w walucie, w której otrzymuje dochody. To pokłosie tak zwanych kredytów frankowych, które do tej pory są problemem kredytobiorców, banków, które je udzielały oraz polityków. A co w sytuacji, gdy zarabia się zarówno w euro, jak i w polskiej walucie? W tym przypadku decyduje wysokość dochodu. Założenie to może i jest dobre, ale niestety przeterminowane, ponieważ Frankowiczom to już z pewnością nie pomoże, a może zaszkodzić innym potencjalnym kredytobiorcom, jak chociażby tym pracującym za granicami kraju.

Czy każdy może wziąć kredyt w obcej walucie?

Wymóg zgodności waluty kredytu z walutą dochodów sprawił, że kredyty dla osób pracujących w Irlandii czy też innym obleganym przez Polaków kraju, stały się wąskim wyborem. Zatem osobom pracujących za granicą trudniej jest o kredyt w Polsce. Dostępność kredytów, dla osób, które zarabiają w innej niż polskiej walucie to od dłuższego czasu gorący temat w branży kredytowej.

Kredyty w obcych walutach

Dla osób, które zarabiają za granicą nieliczne grono banków, przygotowało odpowiednie rozwiązania. Oferty tych banków różnią się pod różnymi względami:

  • wysokość marży,
  • wysokość prowizji,
  • spreadu walutowego, który ma znaczący wpływ na koszt całego kredytu.

Wzięcie kredytu w obcej walucie może być ryzykowane. Zaletą kredytu złotówkowego jest to, że nie wiąże się z nim zmiana kursu walut. Zaciągnięcie kredytu w obcej walucie wiąże się z ryzykiem kursowym, co może mieć konsekwencje w zmianie kwoty miesięcznej raty.

Analizując oferty kredytów mieszkaniowych, okazuje się, że kredyty w obcych walutach są tańsze. Niewątpliwą zaletą kredytów walutowych jest ich oprocentowanie, które jest niższe w porównaniu z kredytami złotówkowymi. Oprocentowanie w złotówkach bywa nawet dwa razy większe.

Kredyt w obcej walucie ma zarówno wady, jak i zalety. To od sytuacji oraz potrzeb kredytobiorcy zależy czy kredyt ten będzie korzystny czy też nie.

Ponad dwa miliony Polaków zarabia poza granicami kraju. Przy zaciąganiu kredytu w obcej walucie warto przede wszystkim nie działać zbyt pochopnie.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *