Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą?

Zagraniczna historia kredytowa
Zagraniczna historia kredytowa
Listopad 1, 2018
Czy warto brać kredyt w obcej walucie3
Czy warto brać kredyt w obcej walucie?
Listopad 6, 2018
Show all
Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą2

Mieszkania w znanych, zagranicznych rejonach turystycznych kuszą inwestorów, tym bardziej że ceny często zbliżone są do polskich nieruchomości. Eksperci wyjaśniają, w jaki sposób sfinansować kupno mieszkania w innym kraju. Piszemy o przedsięwzięciu niełatwym i często ryzykownym do zrealizowania.

Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą?

Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą?

Kupno mieszkania za granicą jest banalnie proste, jeśli mamy odpowiednie środki finansowe na jego zakup. Sytuacja znacznie komplikuje się, gdy myślimy o kredycie na jego zakup. Sfinansowanie zakupu nieruchomości w innym kraju niż w Polsce wiąże się ze skomplikowanymi operacjami finansowymi. Warto wiedzieć, że rynek kredytów hipotecznych nie jest objęty wspólnymi regulacjami na poziomie międzynarodowym.

Z kolei uzyskanie kredytu za granicą wiąże się z podobnymi procedurami, które obowiązują w Polsce. Kredytobiorca spłaca kapitał oraz część odsetkową, których spłata następuje co miesiąc. Również tak jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii czy też w Niemczech jest możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu.

Reasumując, nie mamy co liczyć, że zakupu nieruchomości za granicą, która byłaby zabezpieczeniem, sfinansuje polski bank.

Kredyty dla osób pracujących w Niemczech

Teraz przedstawimy możliwości otrzymania kredytu w Niemczech. Każdy Europejczyk, którego państwo znajduje się na terenie Unii Europejskiej, może starać się o kredyt w dowolnym banku znajdującym się na terenie Unii. Aby jednak otrzymać kredyt należy spełniać wymogi i kryteria wybranego banku.

Niestety aktualnie nie ma możliwości na kredyty dla osób pracujących w Niemczech, pod zastaw nieruchomości w Polsce. Banki w Niemczech udzielają kredytu Polakom, ale jedynie wtedy, gdy otrzymają zabezpieczenie w postaci wpisu na hipotekę nieruchomości, która znajduje się na terenie Niemczech.

Co istotne, według danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego średnie oprocentowanie w Polsce jest o 68% wyższe niż w Niemczech, a przeszło dwukrotnie wyższe niż w Szwecji! Wydawałoby się, że nic, tylko brać kredyt i kupować lub też budować.

Jednak, aby otrzymać kredyt w Niemczech najczęściej należy spełniać kilka podstawowych warunków:

 • należy posiadać stałe zameldowanie na terenie Niemiec,
 • pracować na umowie o pracę (stałe zatrudnienie),
 • wykonywać pracę w wolnym zawodzie (umowa o dzieło, na zlecenie),
 • prowadzić własną działalność gospodarczą,
 • należy posiadać pozytywną historię kredytową w rejestrze agencji kredytowej sektora prywatnego „SCHUFA”.

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących w Niemczech

Zatem jeśli Twój główny dochód pochodzi z Polski to niestety, ale uzyskanie kredytu w Niemczech nie jest łatwe. Procedura otrzymania kredytu w Niemczech jest tak samo przeprowadzana, niezależnie od tego czy wnioskodawcą jest Niemiec czy też Polak. W zestawieniach banków, podobnie jak w Polsce, najlepiej wypadają osoby, które mają stałe zatrudnienie. Przedsiębiorcy w Polsce narzekają, że posiadając nawet niewielkie zadłużenie, nie otrzymają kredyt, tak jest również za granicą.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

 

2 Komentarze

 1. Mateusz pisze:

  W tym przypadku jest to bardzo mądra decyzja o nie udzielaniu kredytów na nieruchomości, które znajdują się po za granicami naszego kraju. Niestety osoby, które pracują zagranicą nie odprowadzają m.in podatku do naszego kraju. Jest to jedyna i słuszna zasada bierz kredyt w takiej walucie i w takim kraju w jakim aktualnie pracujesz i z którym wiążesz swoją przyszłość.

 2. Martii pisze:

  Co do samej wspomnianej zasady – pełna zgoda. Co do argumentacji niekoniecznie – co ma tutaj do rzeczy miejsce odprowadzania podatku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *