Wiele osób jest nieświadomych niepotrzebnych opłat przy użyciu kart kredytowych oraz debetowych za granicą. Przeanalizowaliśmy oraz przygotowaliśmy ten przewodnik, aby pomóc Polakom mieszkającym za granicą lub podróżującym, lepiej zrozumieć opłaty za transakcje zagraniczne oraz sposób ich działania.
Przez wiele osób nie znane są opłaty, dodawane przez firmy obsługujące transakcję, jeśli zdecydują się za granicą zapłacić w złotówkach a nie w lokalnej walucie. Opłaty te oznaczają, że runda piw kupionych za granicą za pomocą karty kredytowej, może kosztować nawet dziesięć procent więcej, jeśli zdecydujesz się zapłacić w złotówkach.
Polacy za granicą często narażają się na dodatkowe koszty, jeśli wypłacają zagraniczne środki pieniężne z bankomatów. Dodatkowa opłata w wielu przypadkach zależy od tego jaka umowa zawarta została pomiędzy kupcem, takim jak bar czy też sklep a bankiem. Kiedy sprzedawca przetwarza Twoją płatność za granicą, może ustawić kursy wymiany. Są oni zachęcani do tego, aby wybierać niekorzystne stawki dla ludzi z kartami zagranicznymi.
Oprócz przewalutowania niektóre banki pobierają stałą opłatę za każdym razem, gdy korzystasz z karty za granicą, nawet do trzech procent od transakcji. Jest to niewielkie obciążenie, które często jest ukrywane głęboko w warunkach umowy kredytowej. Obciążenie to pojawia się, gdy dokonujesz transakcji, która przechodzi przez zagraniczny bank. Zgodnie z prawem w zakresie wydawania kart czy też udzielania kredytów dla osób pracujących za granicą, instytucje finansowe są zobowiązane do ujawniania wszystkich opłat w regulaminie.
Wybór płatności w lokalnej walucie oznacza, że zwykle koszt transakcji jest znacznie tańszy. Niemal we wszystkich przypadkach płacąc za granicą w złotówkach będzie to kosztowało więcej. Dlatego też z reguły zawsze powinieneś zdecydować się na płatność za granicą w lokalnej walucie. Zdając sobie sprawę z dodatkowych kosztów płatności za granicą, zawsze nalegaj na płacenie w lokalnej walucie.
Warto pamiętać o tym, że sieci kart kredytowych zaczęły oznaczać transakcje jako zagraniczne, jeśli w jakimkolwiek momencie przechodzą przez bank zagraniczny. Oznacza to, że niektóre zakupy będą zaliczone do zagranicznych, nawet jeśli dokonasz je w Polsce – na przykład za pośrednictwem zagranicznych sklepów online.
Reasumując, płacąc za granicą powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach:
Po przeczytaniu tego artykułu, powinieneś być pewien, że płacenie w lokalnej walucie jest opłacalne.
1 Komentarz
Przed wyjazdem za granicę sprawdzałem warunki mojego konta i % jaki jest pobierany od każdej tranzakcji zagranicznej. Na moje szczęście było to 0%, więc mogłem bez problemowo płacic karta za granicą. W innym przypadku udałbym się do kontora w celu wymiany pieniędzy na walutę która obowiązuje w danym kraju.