Płatność kartą za granicą oraz wybór waluty

Kredyt konsolidacyjny - na czym polega
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
4 stycznia, 2019
Jak negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem
Jak negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem?
4 stycznia, 2019
Show all
Płatność kartą za granicą oraz wybór waluty

Wiele osób jest nieświadomych niepotrzebnych opłat przy użyciu kart kredytowych oraz debetowych za granicą. Przeanalizowaliśmy oraz przygotowaliśmy ten przewodnik, aby pomóc Polakom mieszkającym za granicą lub podróżującym, lepiej zrozumieć opłaty za transakcje zagraniczne oraz sposób ich działania.

Płatność kartą za granicą oraz wybór waluty

Przez wiele osób nie znane są opłaty, dodawane przez firmy obsługujące transakcję, jeśli zdecydują się za granicą zapłacić w złotówkach a nie w lokalnej walucie. Opłaty te oznaczają, że runda piw kupionych za granicą za pomocą karty kredytowej, może kosztować nawet dziesięć procent więcej, jeśli zdecydujesz się zapłacić w złotówkach.

Polacy za granicą często narażają się na dodatkowe koszty, jeśli wypłacają zagraniczne środki pieniężne z bankomatów. Dodatkowa opłata w wielu przypadkach zależy od tego jaka umowa zawarta została pomiędzy kupcem, takim jak bar czy też sklep a bankiem. Kiedy sprzedawca przetwarza Twoją płatność za granicą, może ustawić kursy wymiany. Są oni zachęcani do tego, aby wybierać niekorzystne stawki dla ludzi z kartami zagranicznymi.

Oprócz przewalutowania niektóre banki pobierają stałą opłatę za każdym razem, gdy korzystasz z karty za granicą, nawet do trzech procent od transakcji. Jest to niewielkie obciążenie, które często jest ukrywane głęboko w warunkach umowy kredytowej. Obciążenie to pojawia się, gdy dokonujesz transakcji, która przechodzi przez zagraniczny bank. Zgodnie z prawem w zakresie wydawania kart czy też udzielania kredytów dla osób pracujących za granicą, instytucje finansowe są zobowiązane do ujawniania wszystkich opłat w regulaminie.

Płatność kartą za granicą oraz wybór waluty

Jaką walutę wybrać podczas płatności za granicą?

Wybór płatności w lokalnej walucie oznacza, że zwykle koszt transakcji jest znacznie tańszy. Niemal we wszystkich przypadkach płacąc za granicą w złotówkach będzie to kosztowało więcej. Dlatego też z reguły zawsze powinieneś zdecydować się na płatność za granicą w lokalnej walucie. Zdając sobie sprawę z dodatkowych kosztów płatności za granicą, zawsze nalegaj na płacenie w lokalnej walucie.

Warto pamiętać o tym, że sieci kart kredytowych zaczęły oznaczać transakcje jako zagraniczne, jeśli w jakimkolwiek momencie przechodzą przez bank zagraniczny. Oznacza to, że niektóre zakupy będą zaliczone do zagranicznych, nawet jeśli dokonasz je w Polsce – na przykład za pośrednictwem zagranicznych sklepów online.

Reasumując, płacąc za granicą powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach:

  • jeśli mieszkasz za granicą, dowiedz się w jaki sposób polski dostawca Twojej karty kredytowej pobiera opłaty za korzystanie z niej za granicą.
  • jeśli wystawcą Twojej karty jest polski bank to zagraniczni kupcy będą chcieli, abyś wybrał swój kurs wymiany, ale często kończy się to niekorzystnie dla Polaka. Odradzamy robienia tego z wielu powodów.

Po przeczytaniu tego artykułu, powinieneś być pewien, że płacenie w lokalnej walucie jest opłacalne.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

  1. Mateusz pisze:

    Przed wyjazdem za granicę sprawdzałem warunki mojego konta i % jaki jest pobierany od każdej tranzakcji zagranicznej. Na moje szczęście było to 0%, więc mogłem bez problemowo płacic karta za granicą. W innym przypadku udałbym się do kontora w celu wymiany pieniędzy na walutę która obowiązuje w danym kraju.