Czy Polak pracujący za granicą ma szansę uzyskać kredyt w swoim rodzinnym kraju? Tak i sporo osób korzysta z takiej możliwości. Powody dla których chcą pożyczyć większą ilość pieniędzy właśnie na terenie Polski bywają różne. Nierzadko planują zakup nieruchomości, aby mieć gdzie wrócić. Czasami chodzi o nabycie samochodu. Zdarza się też, że pragną wesprzeć finansowo najbliższych.
Żeby zrealizować wymienione wyżej zamierzenia, trzeba wiedzieć do którego banku należy się zwrócić, a także co powinno się przedstawić, aby rozważył udzielenie kredytu. Bardzo przydatna będzie tutaj pomoc doradcy finansowego, gdyż okazuje się, że tylko część banków obsługuje klientów pracujących za granicą, a pośród nich są instytucje, które stawiają naprawdę wysokie wymagania – lepiej je omijać. Warto porównać jak najwięcej ofert i zdobyć informacje na temat niezbędnych już na wstępie dokumentów. Dlatego właśnie współpraca z profesjonalną, niezależną firmą, która doradzi gdzie starać się o pożyczenie pieniędzy oraz co przygotować, aby mieć jak największą szansę na pozytywną decyzję, to spora oszczędność czasu i energii.
W celu przybliżenia procedury ubiegania się o kredyt w Polsce, w przypadku otrzymywania dochodów w innym kraju, można nieco uogólnić zasady i kryteria stosowane przez banki. Przede wszystkim wiele zależy od tego, gdzie potencjalny klient pracuje oraz w jakiej walucie uzyskuje zarobki. Osoby zatrudnione na terenie Unii Europejskiej muszą wypełnić mniej formalności. Poza tym biorąc pod uwagę, że podczas spłacania rat będą przelewały część swojego wynagrodzenia na polski rachunek, banki najchętniej udzielają kredytów w euro. Natomiast, jeśli tego typu przelewy nie są możliwe lub pensja wypłacana jest w innej walucie, cała procedura starania się o podpisanie umowy kredytowej staje się jeszcze bardziej skomplikowana.
Oczywiście, aby podjąć współpracę z jakimkolwiek bankiem, należy wykazać odpowiednio duży wkład własny – zwykle od 20, nawet do 50%. Rzecz jasna sprawdzana jest również zdolność kredytowa i forma zatrudnienia. W związku z tym już na etapie składania wniosku kredytowego potrzebne są: umowa lub kontrakt, zaświadczenie o dochodach, zeznanie podatkowe albo wyciąg z konta bankowego, historia kredytowa oraz ewentualnie dodatkowe dokumenty np. zezwolenie na pobyt stały w danym kraju. Może się okazać, że bank wymaga, by były one przetłumaczone na język polski. Wówczas warto poszukać tłumacza przysięgłego w Polsce, a nie w miejscu, gdzie się pracuje, bo ceny tego rodzaju usług za granicą są z pewnością wyższe.
Wszystkim osobom pracującym w innym kraju, ale planującym zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce, serdecznie polecamy skorzystanie z naszych usług. Wspólnie poszukamy takiego banku i rozwiązania, które będzie najlepsze w danej sytuacji. Zamiast zdobywać wszelkie informacje na własną rękę i akceptować warunki, które mogłyby być korzystniejsze, warto zaufać wiedzy oraz doświadczeniu specjalistów w dziedzinie kredytów z przychodami za granicą, tym bardziej, że pomagamy bezpłatnie.
1 Komentarz
Wkład własny, o którym wspominacie, to niestety dla wielu osób problem nie do przeskoczenia. Cóż, pozostaje szukać innych możliwości kupna mieszkania….