Prawa pożyczkobiorcy

Jakie haczyki przy kredytach stosują banki
Jakie haczyki przy kredytach stosują banki?
3 stycznia, 2019
Jak działa karta kredytowa w Polsce
Jak działa karta kredytowa w Polsce?
4 stycznia, 2019
Show all
Prawa pożyczkobiorcy

Po zawarciu umowy kredytowej, kredytobiorca ma pewne prawa chroniące. Bardzo ważne jest, aby edukować się na bieżąco w tym zakresie, szczególnie, gdy planujesz zaciągnięcie kredytu dla osób pracujących za granicą. Pomoże to w pewnym stopniu uniknąć oszustw oraz pomóc uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny, dopasowany do potrzeb. Wymaga to od kredytobiorców dokładnej analizy umowy, znajomości praw i obowiązków oraz dokładnego czytania „drobnych druczków”.

Prawa pożyczkobiorcy

Poniższy artykuł wyjaśnia kwestię praw pożyczkobiorcy. Wszyscy kredytobiorcy mają zarówno prawa, jak i obowiązki związane z kredytami. Bez względu na przyczynę oraz sposób w jaki zaciągasz kredyt, istotne jest, abyś znał swoje prawa, ale i obowiązki. W niniejszym artykule przedstawimy niektóre spośród praw pożyczkobiorcy.
W ciągu ostatnich lat banki oraz instytucje finansowe angażowały się i nadal praktykują działania, które mają na celu szkody oraz oszukanie kredytobiorców. Działania te przynoszą ogromne zyski bankom oraz innym instytucją.

Prawo chroni każdego kredytobiorcę, który szuka kredytu, przed dyskryminacją związaną z:

  • kolorem skóry,
  • religią,
  • płcią,
  • upośledzeniem.

Kredytodawcy nie mogą brać pod uwagę żadnego z tych czynników w swoich kontaktach z klientami. Tym samym pożyczkodawca jest odpowiedzialny za udzielenie pożyczkobiorcy wszelkich niezbędnych informacji oraz sprawiedliwe i jednakowe traktowanie wszystkich klientów. Kiedy pożyczasz pieniądze z banku to pożyczkodawca musi dostarczyć Ci dokładnych informacji na piśmie odnośnie tego, ile będzie kosztował kredyt. Masz prawo otrzymać takie informacje przed podpisaniem umowy kredytowej.

Prawa pożyczkobiorcy

Pamiętaj o tym, że masz prawo do odstąpienia od umowy. W tym czasie możesz w pełni anulować umowę.
Jeśli okaże się, że podpisana została umowa uciążliwa – czyli, że ma ona surowe lub nieuzasadnione punkty to można skierować sprawę do sądu.

Jeśli wpadniesz w trudności w spłacaniu długów, możesz poprosić pożyczkodawcę o zmianę warunków umowy, abyś mógł spłacić swój dług. Należy pamiętać, że trudności te powinny być uzasadnione i spowodowane nieoczekiwanym wydarzeniem, takim jak choroba, obrażenia ciała lub zwolnienie z pracy lecz nie z winy pracownika. Możesz poprosić pożyczkodawcę o przedłużenie terminu spłaty.

Ze względu na złożoność prawa kredytowego, doradzamy każdemu, kto został niesprawiedliwie potraktowany przez pożyczkodawcę, skontaktowanie się z prawnikiem w celu uzyskania porady. Jeśli uważasz, że pożyczkodawca naruszył ustawę to porozmawiaj z nim. Jeśli nadal pozostaniesz niezadowolony z rezultatów rozmów to możesz złożyć odpowiednią skargę.

Przed podpisaniem umowy kredytowej, szczególnie jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny, warto poświęcić nieco czasu, na dokładne zrozumienie wszystkiego, co podpisujesz z pożyczkodawcą. Częścią tego procesu jest poznanie praw w odniesieniu do kredytów. W artykule poruszone zostały niektóre z praw, jeśli masz dodatkowe pytania to skontaktuj się z ekspertem finansowym.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.