Zagraniczna historia kredytowa

Praca za granicą i kredyt w Polsce
Praca za granicą i kredyt w Polsce
24 sierpnia, 2018
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą
Czy dostaniesz w Polsce kredyt na mieszkanie za granicą?
6 listopada, 2018
Show all
Zagraniczna historia kredytowa

Kiedy zwracasz się do banku o kredyt, to zdajesz sobie sprawę, że będzie on sprawdzał, czy pożyczenie Tobie pieniędzy nie jest zbyt ryzykowne. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o zagranicznej historii kredytowej!

Co warto wiedzieć o zagranicznej historii kredytowej?

Starając się o kredyty dla osób pracujących w UK, zapewne każdy pożyczkobiorca ma świadomość, że bank wyśle w naszej sprawie zapytanie do Biura Informacji Kredytowej. Warto pamiętać, że Twoją historię kredytową prowadzą nie tylko polskie banki, ale również zagraniczne. Zobowiązania kredytowe z czasu pobytu za granicą mają znaczenie w Polsce.

Zagraniczna historia kredytowa

Od sierpnia 2015 roku, za sprawą umowy BIK z zagranicznymi instytucjami, nasze zobowiązania kredytowe podróżują razem z nami. Wspólna baza danych BIK i zagranicznych instytucji pomaga w uzyskiwaniu informacji o historii Klientów. Spowodowało to, że osobom, które nie spłacają kredytu zaciągniętego w innym kraju, trudniej będzie „ukryć” się przed polskimi bankami. Z kolei kredyty gotówkowe dla osób pracujących w UK i chcących ubiegać się o kredyt w Polsce, stały się bardziej dostępne. Zagraniczne banki mogą potwierdzić Twoją pozytywną historię kredytową. Analogicznie osobom, które nie spłacają długu za granicą, trudniej będzie o kredyt w Polsce.
Można było spodziewać się, że globalizacja oraz zaawansowana technologia komputerowa w końcu przyczyni się do upowszechnienia się międzynarodowych „wywiadowni”. Kilka lat wstecz kredyty dla osób pracujących w UK lub które powracały z emigracji, były trudne do zaciągnięcia w Polsce. Osoby bez historii kredytowej w Polsce były dla banków „czystą kartą” bez jakiejkolwiek historii kredytowej.
Osoby, które mieszkają na terenie zagranicznego kraju, miewają problemy z uzyskaniem zadowalającego kredytu w Polsce. Problem pojawia się wtedy, gdy cała nasza historia kredytowa opiera się wyłącznie na zobowiązaniach podjętych w innym kraju oraz mamy dochody z innego kraju.

Kto skorzystał na wymianie historii kredytowej

Kto skorzystał na wymianie historii kredytowej?

Polakom jest łatwiej zarówno o kredyt za granicą, jak i w Polsce. Ponadto banki mogą lepiej zabezpieczać się przed Klientami, którzy nie spłacają kredytów. BIK współpracuje obecnie z niemieckim Schufa, brytyjskim Equifax, jak i włoskim CRIF i jeżeli wiemy, że przebywając w tych państwach, zbudowaliśmy pozytywną historię kredytową, to możemy ją wykorzystać przy staraniu się o np. kredyt inwestycyjny w Polsce.
W momencie starania się o kredyt przez obcokrajowca lub też osobę, która mieszka poza granicami kraju, analityk może poprosić o raport kredytowy z innego kraju. O wydanie zagranicznego raportu można ubiegać się na dwa sposoby. Pierwszy sposób to kontakt telefoniczny, drugi natomiast to internetowe pobranie historii.

Poniżej znajdują się linki, dzięki którym możesz pobrać swoją historię kredytową z innego kraju:
Anglia www.callcredit.co.uk
Niemcy www.schufa.de
Dania www.experian.dk
Francja www.experian.fr
Norwegia www.experian.no
Irlandia www.icb.ie
Holandia www.bkr.nl

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.