Współkredytobiorca przy dochodach z zagranicy

Kredyt we frankach
Kredyt we frankach
4 stycznia, 2019
FinTech to przyszłość banków w Polsce
Fintech to przyszłość banków w Polsce?
4 stycznia, 2019
Show all
Współkredytobiorca przy dochodach za granicą

Banki dość niejednomyślnie wypowiadają się o akceptowaniu dochodów uzyskiwanych z zagranicy. Niektóre banki w Polsce oferują kredyty dla osób pracujących za granicą jedynie wtedy, gdy kredytobiorca lub też współkredytobiorca nie mają jedynie dochodu zagranicznego, ale osiągają również stałe wpływy w złotówkach.

Współkredytobiorca przy dochodach z zagranicy

Jest to z pewnością bardzo pomocna informacja dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt w obcej walucie, ale niestety bank z różnych względów odrzuca ich wniosek. Rozwiązaniem może okazać się wybór współkredytobiorcy, który osiąga stały dochód w polskiej walucie. Dlatego też bardzo powszechne jest dobieranie przez osoby pracujące za granicą współkredytobiorcy, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, gdzie najczęściej wymagana jest dość wysoka zdolność finansowa.

Zgodnie z Rekomendacją S numer 6 w sytuacji, gdy kredytobiorcami będzie małżeństwo, które zarabia w różnych walutach to wzięcie kredytu w Polsce będzie możliwe jedynie w walucie o najwyższych dochodach w danym małżeństwie.

Warto pamiętać o tym, że współkredytobiorca, który decyduje się do przystąpienia do kredytu musi mieć świadomość, że jest w pełni obciążony tym zobowiązaniem, tak samo jak główny kredytobiorca. Bycie współkredytobiorcą ma również wpływ na zdolność finansową w przyszłości.

Decyzja o zostaniu współkredytobiorcą powinna zostać bardzo dobrze przemyślana. Banki do kwestii współkredytobiorcy podchodzą w Polsce dość liberalnie. Współkredytobiorcą może być nie tylko małżonek, członek rodziny czy też partner. W niektórych bankach może to być również osoba niespokrewniona z głównym kredytobiorcą. Co istotne – współkredytobiorcą nie musi być właściciel kredytowanej nieruchomości czy też pojazdu.

Współkredytobiorca przy dochodach za granicą

Nie tylko o kredyt hipoteczny w Polsce można starać się we dwoje czy też więcej osób. Ze współkredytobiorcą można ubiegać się nawet o kredyt samochodowy.

Warto pamiętać również o drugiej stronie medalu – zaciągnięcie kredytu ze współkredytobiorcą ma również pewne wady. Jedną z najistotniejszych jest fakt, że w przypadku dwóch kredytobiorców bank przy ustalaniu maksymalnego okresu kredytowania weźmie pod uwagę wiek starszego kredytobiorcy. Dlatego też jeśli zdecydujesz się na to, aby Twoim współkredytobiorcą byli na przykład rodzice to bank może zaproponować Ci krótszy okres kredytowania niż zakładałeś. Przekłada się to z kolei na wyższe miesięczne raty.

Wiele małżeństw, która decydują się na kredyt, w którym jedno z nich osiąga dochód z zagranicy, a chcą zaciągnąć kredyt w Polsce, decydują się na zaciągnięcie kredytu jedynie przez osobę, która zarabia w złotówkach.

Jak już wiele razy wspomnieliśmy na naszym blogu wielu Klientów próbuje samodzielnie znaleźć najlepszą ofertę dla siebie. Na tym etapie jest popełnianych wiele błędów, dlatego też czasami warto skorzystać z pomocy specjalisty, który procedury przy dochodach z zagranicy ma w przysłowiowym, małym palcu.

Zaciągnięcie kredytu z drugą osobą, która zarabia w złotówkach jest najprostszym oraz najskuteczniejszym sposobem w przypadku, gdy bank nie chce udzielić kredyty osobie pracującej za granicą i osiągającej dochody w obcej walucie.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.