Podatek a kredyt

Finansowanie studiów za granicą
Finansowanie studiów za granicą
2 stycznia, 2019
Jakie haczyki przy kredytach stosują banki
Jakie haczyki przy kredytach stosują banki?
3 stycznia, 2019
Show all
Podatek a kredyt

W poniższym artykule odpowiadamy na częste pytania czy zaciągnięty kredyt dla osób pracujących za granicą, można odliczyć od podatku.

Podatek a kredyt

Z pozoru dla wielu czytelników jest to być może absurdalny temat. Niegdyś istniała tak zwana ulga odsetkowa, która pozwalała odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego zakupionego na rynku pierwotnym. Zatem zakup nieruchomości i kredytowanie go pieniędzmi z kredytu hipotecznego pozwalało efektywnie zmniejszyć stopę opodatkowania. Podatnicy, którzy w latach 2002-2006 zaciągnęli kredyty mieszkaniowe, nadal mogą odliczać zapłacone od nich odsetki.

Współcześnie niestety w wielu przypadkach osób prywatnych takiej możliwości niestety nie ma. Ulga odsetkowa została oficjalnie uchylona 1 stycznia 2007 roku. Ulga ta wszystkim z pewnością bardzo pomogłaby – rynkowi kredytów hipotecznych oraz rynkowi nieruchomości. Wprowadzenie ogólnodostępnej ulgi, niezależnie od tego czy nieruchomość zakupiona jest na rynku wtórnym czy też od dewelopera pomogłoby z pewnością kredytobiorcom. Dzięki czemu rynek nieruchomości w Polsce z pewnością rozwinąłby się.

Odsetki od kredytu hipotecznego mogą odliczyć przedsiębiorcy. Wystarczy udokumentować, że zakup nieruchomości przyczynia się do uzyskiwania określonego przychodu. Wtedy odsetki od takiego kredytu, przedsiębiorca może odliczyć od podatku. Warto pamiętać, że raty kredytu nie stanowią kosztu. Kosztem natomiast są zapłacone odsetki od kredytu. Warto podkreślić, że odsetki muszą być opłacone.

Podatek a kredyt

W przypadku, gdy kredyt zostanie zaciągnięty przez przedsiębiorcę, którego jedynie część została wykorzystana na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej wtedy też do kosztów można wliczyć tylko proporcjonalnie wyliczoną część zapłaconych odsetek.

Kosztem kredytu mogą być również opłaty, które związane są z zaciągnięciem kredytu.
Tym co z pewnością ucieszy przedsiębiorcę jest fakt, że opłacone odsetki nie podlegają żadnym limitom, dlatego też można je w pełnej wysokości zaliczyć do kosztów.

Czy mogę odliczyć odsetki od kredytu?

Jeżeli macie wątpliwości odnośnie tego czy odsetki od kredytu można odliczyć od podatku czy też nie to najlepiej zasięgnąć informacji w Krajowej Informacji Podatkowej. Pod bezpłatnym numerem telefonu można uzyskać rzetelne informacje na temat podatków, również tych związanych z kredytami hipotecznymi.

Co w przypadku, gdy mieszkasz za granicą, ale kredyt spłacasz w Polsce? Odsetki kredytowe można odliczyć od podatku w niektórych krajach, jednak warto wiedzieć, że nie każdy podatnik ma do tego prawo. Na przykład w Norwegii należy spełnić określone warunki, by móc odliczyć od podatku zapłacone odsetki. Mogą to zrobić zarówno osoby, które zaciągnęły kredyt w Norwegii, jak i w Polsce. Jeśli masz kredyt w Polskim banku to najważniejszym warunkiem jest uzyskanie rezydencji podatkowej w Norwegii i zamieszkanie w tym kraju. Jeśli masz nieruchomość w Polsce, a tutaj nie nie przysługuje Ci odpis odsetek od kredytu hipotecznego to możesz ubiegać się o odpisanie ich w Norwegii.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.