Od czego zależą kursy walut?

Przedawnienie zobowiązań
Przedawnienie zobowiązań
31 grudnia, 2018
Finansowanie studiów za granicą
Finansowanie studiów za granicą
2 stycznia, 2019
Show all
Od czego zależą kursy walut?

Poniższy artykuł jest dla osób, które zainteresowane są kredytami dla osób pracujących za granicą. Zapoznając się z poniższymi zagadnieniami możesz bardziej świadomie dokonać wyboru kredytu w walucie.

Od czego zależą kursy walut?

Posiadacze kredytów złotówkowych muszą brać pod uwagę zmiany stóp ustalanych przez NBP. Sytuacja komplikuje się, gdy zaciągamy kredyt walutowy. Przeanalizujmy więc od czego zależy rata kredytu walutowego. Może ona zarówno rosnąć, jak i maleć.

Najważniejsze waluty dla Polaków to: euro, dolar, frank oraz funt. Rok 2017 zapisał się w kursach walut jako szczególny, ponieważ wiele najbardziej znaczących walut spadło nawet o kilkadziesiąt groszy.

Obecnie osoby, które zarabiają w polskiej walucie nie mają dylematu dotyczącego wyboru waluty, w której planują zaciągnąć kredyt. Zgodnie z Rekomendacja S numer 6 kredytobiorca w Polsce może zaciągnąć kredyt jedynie w walucie, w której zarabia. Nadal możliwe jest jednak przewalutowanie kredytu.

Wśród czynników ekonomicznych można wskazać również: podaż walut obcych na rynku krajowym i popyt na obce waluty.

Jest to bardzo istotne pytanie, które powinno zainteresować każdą osobę, która zamierza zaciągnąć kredyt w walucie. Niezależnie od tego czy planujesz kredyt krótkoterminowy czy też długoterminowy, powinieneś wiedzieć skąd biorą się zmiany na rynku walut. Oczywiście bardzo często prognozowanie kursów walut w krótkim terminie to jak gra w ruletkę. Rynek walut jest bardzo dynamiczny – w skrajnym przypadkach kursy walut zmieniają się nawet kilkukrotnie w ciągu jednej sekundy.

Od czego zależą kursy walut?

Co wpływa na kursy walut?

Na kursy walut wpływają przede wszystkim dane makroekonomiczne czyli informacje, które wychodzą na rynek z perspektywy różnego rodzaju publikacji ekonomicznych, typu inflacja czy też bezrobocie oraz wiele innych informacji ekonomicznych. Zatem są to informacje, które wskazują jaka jest sytuacja w danym kraju. Dane makro budują długoterminowe trendy na rynku, są to czynniki, które w długoterminowym terminie wpływają na kurs walut.
Kolejną rzeczą, która wpływa na rynek walut jest tak zwany nastrój rynku. Czyli to, co inwestorzy myślą w danym momencie.

Kursy walut to proces, który zależny jest od niewiarygodnie dużej liczby czynników. Inna zasada, która wpływa na cenę danej waluty jest bardzo prosta – im więcej ludzi kupuje daną walutę tym większą cenę może ona osiągnąć. Wśród czynników odnaleźć można również to jak wygląda obecna stabilizacja polityczna w danym kraju. Jeśli w danym kraju panuje niestabilna sytuacja polityczna to odstrasza to inwestorów do lokowania kapitału w danym kraju.

Przy tym temacie warto pamiętać, że nawet najwięksi specjaliści mylą się, a ich prognozy w rzeczywistości nie zawsze sprawdzają się.

Długie okresy spłaty zobowiązań kredytowych, szczególnie hipotecznych powodują, że ich zaciągnięcie powinno zostać dokładnie przemyślane.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.