Jakie haczyki przy kredytach stosują banki?

Podatek a kredyt
Podatek a kredyt
2 stycznia, 2019
Prawa pożyczkobiorcy
Prawa pożyczkobiorcy
3 stycznia, 2019
Show all
Jakie haczyki przy kredytach stosują banki

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zaciągając kredyt hipoteczny? Jeśli jesteś zainteresowany tym jakie haczyki stosują banki zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Omówimy najczęściej stosowane przez banki triki, aby zachęcić potencjalnego kredytobiorcę.

Jakie haczyki przy kredytach stosują banki?

Większość kredytobiorców pierwsza na co zwraca uwagę to jest oczywiście oprocentowanie. Musisz mieć na uwadze to, że banki stosują różnego rodzaju sztuczki. Bardzo niskie oprocentowanie jest często pewnym „zwabiaczem” kredytobiorców. Przy wyborze kredytu dla osób pracujących za granicą powinniśmy porównać zdecydowanie więcej istotnych parametrów oraz podsumować ile dany kredyt będzie nas kosztował. Jedynie w ten sposób dokonamy właściwego wyboru.

Można spotkać się z ofertami banków, które oferują kredyt na oprocentowaniu, które wynosi zero procent. Jednak w zamian za to, kredytobiorca musi opłacić bardzo wysoką prowizję. Opłata ta często jest w takie sytuacji tak wysoka, że nawet kredyt z oprocentowaniem dziesięć procent okazać się może tańszy niż ten z oprocentowaniem zero procent. Zatem jeśli oprocentowanie jest bardzo niskie, w porównaniu do tego co oferuje rynek kredytów w Polsce to powinniśmy przyjrzeć się bliżej danej ofercie.

Oczywiście zgodnie z ofertą najczęściej oprocentowanie jest na tym poziomie, jak w reklamie, jednak często zdarza się, że jest tak jedynie przez pierwsza dwa lub też trzy lata okresu kredytowania.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to jaka jest prowizja dla banku za udzielenie kredytu. Zdarza się bowiem, że bank pobiera nawet kilkadziesiąt procent prowizji. Co w przypadku kredytu oprocentowanego nawet na dość niskim oprocentowaniu czterech czy trzech procent, nie daje wymiernych korzyści dla kredytobiorcy.
Zatem nie zawsze najniższe oprocentowanie kredytu jest dla Ciebie najlepsze.

Jakie haczyki przy kredytach stosują banki

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Niskie oprocentowanie to bardzo częsta praktyka stosowana wśród banków, które oferują kredyty dla osób pracujących za granicą. W takich przypadkach znaleźć zawsze można inne ukryte koszty, czy też na przykład obowiązek wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie. Ponadto jest to oczywiście ubezpieczenie, które jest najczęściej znacznie droższe niż gdybyśmy zakupili je indywidualnie. Służy to zatem przede wszystkim do pomnażania zysków banku.

Czynnikiem, który określa najlepiej koszty kredytu jest realna stopa procentowa. Dlatego też, warto o nią dopytać w banku. Jest to sposób na określenie czy dana oferta jest w rzeczywistości tania. We współczesnych realiach na rynku kredytowym jeśli realna stopa procentowa jest jednocyfrowa to ofertę można uznać za dość dobrą. Im mniejsza realna stopa procentowa tym oczywiście lepiej. W przypadku, gdy stopa ta przekracza dwadzieścia procent, powinniśmy poważnie zastanowić się czy z takiego kredytu skorzystać czy jednak warto poszukać tańszej oferty. Być może inny bank będzie w stanie udzielić nam tańszego finansowania.

Banki bardzo często pozyskują Klientów poprzez reklamy w mediach, które nie uwzględniają wszystkich istotnych parametrów oferty.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

  1. Baltazar pisze:

    Bardzo przydatny teksty, wiele osób nie czyta nawet umów a dzięki Wam będą mieli motywacje by uważać na nieczyste zagrywki.