Jakich kredytów udzielają banki w Polsce?

FinTech to przyszłość banków w Polsce
Fintech to przyszłość banków w Polsce?
4 stycznia, 2019
Kredyt konsolidacyjny - na czym polega
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
4 stycznia, 2019
Show all
Jakich kredytów udzielają banki w Polsce

Spośród jakich kredytów możemy wybierać w ofercie polskich banków? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o podziałach kredytów bankowych, które dostępne są w Polsce.

Jakich kredytów udzielają banki w Polsce?

Pojęcie kredytu jest zdefiniowane w ustawie “Prawo Bankowe”. Jest to umowa, która zawierana jest pomiędzy bankiem, a osobą fizyczną lub przedsiębiorstwem. To umowa, która według Prawa Bankowego powinna zostać sporządzona na piśmie. W ramach tej umowy bank zobowiązuje się wypłacić kredytobiorcy określoną kwotę na określony w umowie czas.

Pomimo tego, że oferty kredytów dla osób pracujących za granicą są bardzo zróżnicowane to najczęściej możemy spotkać się z pięcioma rodzajami kredytów. Należy mierzyć swoje siły na zamiary, dlatego też warto poznać dokładnie dostępne rodzaje kredytów oraz ich charakterystyczne cechy, aby nie popaść w spiralę długów.

Klasyfikacja kredytów opiera się na różnych kryteriach. Możemy wyróżnić następujące rodzaje podziału kredytu:

 • ze względu na walutę (złotówki, franki, euro)
 • okres kredytowania (pięć lat, dziesięć lat, dwadzieścia lat, trzydzieści lat),
 • przeznaczenie (na dom, na samochód, na wakacje, na cel dowolny),
 • zabezpieczenie kredytu (hipoteka).

Każdy z kredytów dostosowany jest do różnych potrzeb Klientów. Oferta Polskich banków jest bardzo szeroka.
Klienci detaliczni oraz przedsiębiorstwa w celu finansowania swoich celów najczęściej korzystają z poniższych kredytów:

 • kredyt hipoteczny, czyli zazwyczaj spore zobowiązanie na wiele lat. Niestety w zastaw należy postawić swoją nieruchomość. Warunkiem koniecznym jest akt własności tejże nieruchomości. Następuje jej wycena, przez bankowego bądź niezależnego specjalistę i zgodnie z nią wylicza się zdolność kredytową. We wniosku kredytowym należy również zaznaczyć na co chcesz przeznaczyć pieniądze – choć pamiętaj, że w tym przypadku odpowiedź „cel dowolny” nie wchodzi w grę. Taka opcja jest dostępna przy pożyczce hipotecznej, ale nie przy kredycie. Kredyt hipoteczny można bowiem wziąć na cele związane z nieruchomościami – remont, zakup mieszkania, budowa domu. Jeżeli decyzja banku będzie pozytywna i otrzymasz kredyt konieczny będzie wpis w księdze wieczystej Twojej nieruchomości, że jest ona tymczasowo zajęta hipoteką. W razie problemów ze spłatą zobowiązania bank przejmuje mieszkanie/dom i sprzedaje (niekoniecznie w korzystnej cenie, po prostu szybko) a pieniądze uzyskane w ten sposób idą na spłatę Twojego kredytu. W ten sposób bank jest zabezpieczony prze ewentualną niewypłacalnością klienta. Czasami procedura jest bardziej przyjazna dla klienta, ponieważ ma on pół roku, aby samodzielnie znaleźć kupca i sprzedać mieszkanie w dobrej cenie. Wówczas w pierwszej kolejności spłaca on dług a gotówka, która zostaje ze sprzedaży trafia do jego portfela. Jeżeli jednak nie zdąży znaleźć kupca w pół roku bank rozpoczyna procedurę samodzielnej sprzedaży. Istnieje też druga opcja – w razie kłopotów finansowych możesz ubiegać się o wakacje kredytowe albo okres karencji, podczas którego spłacasz jedynie odsetki. Wówczas wydłuża się okres spłaty, ale masz możliwość poprawić swoją sytuację finansową (np. znaleźć nową pracę).
 • kredyt mieszkaniowy, choć większość banków nie wprowadza podziału na kredyt hipoteczny a mieszkaniowy. Jeżeli jednak któraś z instytucji bankowych oferuje taki produkt to jest on zazwyczaj bardzo podobny do hipoteki, ale ma trochę węższe zastosowanie.
 • kredyt samochodowy, czyli, jak sama nazwa wskazuje, kredyt na samochód. Nie jest to jednak leasing. Kredyt samochodowy może wziąć każdy, kto posiada odpowiednią zdolność kredytową.
 • kredyt gotówkowy, jak w przypadku każdego kredytu – trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową i czysty BIK. Jednak jest to produkt bankowy, który najłatwiej i najszybciej można uzyskać, często nawet bez wielu formalności. Wystarczy oświadczenie o zarobkach i dowód osobisty. Często jest on wydawany na cel dowolny. Oczywiście kwoty nie będą tak ogromne jak przy kredytach hipotecznych, ale w zależności od zdolności kredytowej, można dostać nawet 100 000 złotych.
 • kredyt odnawialny, zwiększa limit na Twoim koncie, w zależności od zdolności kredytowej i Twojej reputacji w banku, nawet o 150 000 zł. Jest przeznaczony na cel dowolny.
 • karta kredytowa, czyli krótkoterminowa pożyczka na cel dowolny. Ubiegać się o kartę kredytową może każdy i nie trzeba mieć wcale imponujących zarobków, aby ją uzyskać. Często banki same dzwonią i proponują swoim klientom założenie dodatkowej karty kredytowej. Oczywiście limit na karcie zależy od zdolności kredytowej (choć nie są to ogromne kwoty). Możesz również ustalić mniejszy limit niż oferuje Ci bank. Zazwyczaj banki oferują opcję braku oprocentowania pożyczki, jeżeli spłacisz kartę w ciągu 30 dni.

Współcześnie coraz chętniej przez polskie banki przyznawane są kredyty dla osób pracujących za granicą. Istnieje obecnie wiele możliwości, z których wielu z Was może nie zdawać sobie nawet z tego sprawy.
Z punktu widzenia okresu kredytowania wyróżnia się:

 • kredyty krótkoterminowe, czyli takie, których okres kredytowania wynosi poniżej roku. Pożyczone kwoty są niskie, może to być jedynie kilkaset złotych.
 • kredyty średnioterminowe, czyli takie, których okres kredytowania wynosi od roku do trzech lat.
 • kredyty długoterminowe, czyli takie, których okres kredytowania wynosi powyżej trzech lat. Z reguły są to wysokie kwoty pieniężne.

Pierwszy rodzaj kredytu czyli hipoteczny jest najbardziej popularny. Zaciągany jest przez konsumentów w celu sfinansowania zakupu jakiejś nieruchomości lub inwestycji budowlanej. Jest to zobowiązanie długoterminowe. Z kolei kredyt gotówkowy ma jedną ciekawą zaletę, nie musisz informować banku na co przeznaczysz otrzymaną gotówkę.

Jakich kredytów udzielają banki w Polsce

Niektóre kredyty cieszą się dużo lepszymi warunkami dla kredytobiorcy niż te rynkowe.

Kredyt może być spłacany w ratach stałych lub też malejących, przeznaczony może być na dowolny lub określony cel, może być w formie odnawialnej i nieodnawialnej, wypłacany w transzach lub też jednorazowo. Kredyty można podzielić również na te złotówkowe oraz zaciągnięte w walucie obcej.
Patrząc na oferty można dostać niemałego zawrotu głowy, dlatego też wiele tych aspektów poruszamy w naszych artykułach, aby przybliżyć Wam wszystkie zagadnienia związane z kredytami, które dostępne są w Polsce. Kredyt kredytowi jest bowiem nierówny.

Polacy oraz Polonia zaciągają coraz częściej oraz coraz większe kwoty kredytów. Jak widać po powyższym artykule obie te grupy mają w czym wybierać, choć kredyty dla osób pracujących za granicą są mniej popularne.

Oferty banków bogate są w wiele różnych produktów bankowych. Aby wybrać jeden z nich najlepiej będzie skontaktować się z ekspertem, szczególnie jeżeli jesteś zza granicy i nie masz możliwości osobiście odwiedzać banków w celu zapoznania się z ich ofertą. Sprawdzimy to za Ciebie – porównamy oferty wszystkich banków i wybierzemy to, co najbardziej będzie odpowiadało Twoim oczekiwaniom.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

 1. Mateusz pisze:

  Aktualnie banki, głównie preferują udzielanie kredytów hipotecznych oraz tzw. chwilówek, na których zarabiają najwięcej. Planując jednak wzięcie kredytu, powinniśmy zdecydowanie skorzystać z doradcy finansowego, który umożliwi nam przebrnięcie przez stos dokumentów umów, które dla zwykłego szarego człowieka mogą wydawać się bardzo skomplikowane trudne.