Jak negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem?

Płatność kartą za granicą oraz wybór waluty
Płatność kartą za granicą oraz wybór waluty
4 stycznia, 2019
Kredyt dla pracujących za granicą z poręczeniem
Kredyt dla osób pracujących za granicą z poręczeniem
4 stycznia, 2019
Show all
Jak negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem

Wielu kredytobiorców, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytu dla osób pracujących za granicą jest święcie przekonana o tym, że oferta jaką Klient otrzymuje od banku jest ostatecznym słowem i nie podlega ona żadnych negocjacjom. Wiele osób może się zdziwić, ale propozycję, którą otrzymujesz w banku „na dzień dobry” podlega negocjacjom. I to bardzo dużym, jeśli jesteś do tego odpowiednio przygotowany.

Jak negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem?

W negocjacjach kluczowe jest to, że możemy otrzymać oferty z wielu banków. Otrzymując oferty od banków bardzo szybko można przekonać się, że rozstrzał między tymi ofertami jest bardzo duży. Oferty różnią się między sobą pod wieloma względami, w zależności od banku. Oczywiście można odnaleźć banki, które przedstawią nam bardzo podobną ofertę. Właśnie w tym momencie rozpoczyna się walka banków o potencjalnego Kredytobiorcę.

Rozmawiając z bankiem X warto wspomnieć o tym, że oferta tego banku jest bardzo interesująca pod wieloma względami, ale bank Y zaoferował na przykład korzystniejszą dla Ciebie ofertę pod pewnym względem. Bardzo często dochodzi wtedy do sytuacji, że bank X, próbuje konkurować z bankiem Y o Kredytobiorcę i zaoferuje takie same lub nawet jeszcze korzystniejsze warunki.

Bardzo często banki są skłonne do negocjowania warunków umowy po otrzymaniu od Kredytobiorcy rzeczywistej oferty z innego banku, która pod pewnym względami jest korzystniejsza dla Klienta. W związku z tym należy poświęcić czas na zdobycie najlepszych ofert i dokładne przeanalizowanie ich pod każdym względem. Niestety nikt nam na słowo nie uwierzy, że dany bank zaproponował nam lepsze warunki, musimy mieć to poparte ofertą.

Jednak gdy poświęcimy czas na zdobycie ofert to koniec końców wiele banków będzie prześcigało się między sobą i walczyło o Kredytobiorcę.

Jak negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem

Jeśli zdecydowałeś się na negocjacje z bankiem to bardzo dobrze, pamiętaj jednak, aby przygotować sobie mocne argumenty.

Warto pamiętać również o tym, że im więcej zarabiasz tym lepsze warunki możesz wynegocjować. Oprócz tego jeśli masz wysoki wkład własny to również otrzymasz korzystniejsze warunki. Jeśli zagwarantujesz bankowi gwarancję stałych przychodów to również staniesz się bardziej wiarygodnym Klientem co wpłynie pozytywnie na warunki umowy.

Przed negocjacjami warto również zastanowić się jak chcemy spłacać zaciągnięty kredyt. Jeśli chcesz spłacić kredyt przed terminem, wówczas warto negocjować koszty jednorazowe, takie jak na przykład prowizje. Jeśli nie bierzesz pod uwagę wcześniejszej spłaty kredyty to warto negocjować koszty stałe, na przykład marżę. Obierz właściwą strategię i odpowiednio przygotuj się. Warto mieć świadomość, że atrakcyjność ofert bankowych, choć w małym stopniu, ale również zależą od Ciebie.

Jeśli osiągasz dochody z zagranicy to również możesz negocjować z bankiem. Kredyty dla osób pracujących za granicą również podlegają negocjacjom, zarówno pod względem parametrów cenowym, jak i odstępstw proceduralnych.

Co warto wiedzieć?

Otóż pamiętaj, że istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione, aby negocjacje w ogóle miały sens. Przede wszystkim musisz być wiarygodny. Bez tego ciężko jest oczekiwać od banku, że w ogóle udzieli Ci kredytu a co dopiero, że będzie z Tobą negocjował warunki. A zatem upewnij się, że nie masz żadnych zaległości w BIK-u a Twoja historia kredytowa jest nieskalana nieregularnymi spłatami i problemami z wcześniejszymi zobowiązaniami. Kolejną ważną rzeczą jest kwota, na którą zamierzasz się zapożyczyć. Jeżeli jest niska, to krótko mówiąc – nie ma co szaleć. Bank negocjuje z klientami, na których zależy mu najbardziej. Jeżeli Twoje zobowiązanie ma wynosić zaledwie kilkanaście tysięcy – nie oczekuj cudów. Oczywiście, próbować zawsze można. Jednak pamiętaj, że skutki mogą być marne. Wyobraź sobie bowiem, że prowadzisz stoisko z warzywami na targu. Klientowi, który kupi 5kg pomidorów będziesz w stanie opuścić odrobinę cenę. Jeżeli natomiast przyjdzie do Ciebie osoba, która będzie chciała kupić jednego pomidora to nie będzie Ci się opłacało negocjować z nią warunków zakupu, prawda? Choć bank to oczywiście nie jest targ, tylko poważna instytucja, to chcieliśmy Ci uświadomić, że ta zasada ma zastosowanie w każdym biznesie.

Ubezpieczenie na życie – czy to konieczne?

Podnosi ono koszt kredytu. Jednak czy jest konieczne? Najczęściej Klienci banku namawiani są do jego zakupu, szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego. Wiele osób dostaje informację, że od tego, czy je wykupią zależy to, czy dostaną kredyt. Oczywiście jest to bzdura. Od pewnego czasu banki nie mają bowiem prawa do tego, aby to czy dostaną pozytywną decyzję kredytową było jakkolwiek uzależnione od innych, oferowanych przez dany bank produktów. Jedynym wyjątkiem może tu być konto bankowe w konkretnej instytucji. Do zakupu ubezpieczenia na życie nikt nie może Cię zatem zmusić. Tym bardziej, że często podnosi to bardzo koszt kredytu.

Doradcy Finansowi – możemy Ci pomóc w osiągnięciu celu

Jeżeli za bardzo się stresujesz, albo nie wiesz jakich użyć argumentów – nie martw się. Nie musisz walczyć sam, o najlepsze warunki kredytowania. Nasi doradcy zrobią to za Ciebie, jeżeli tylko zdecydujesz się skorzystać z ich pomocy. Są to osoby obeznane w temacie. Wiedzą o co pytać, o co mogą prosić i co będzie działało na Twoją korzyść. Warto skorzystać z ich rad jeszcze na etapie szukania oferty kredytowej. Dlaczego? Bo nikt, tak jak oni, nie zna się na tym co mogą zaproponować poszczególne banki. Doradcy kredytowi specjalizują się w analizowaniu ofert i wiedzą jakie aktualnie produkty na rynku wiodą prym. Z pewnością polecą coś, co Cię usatysfakcjonuje. Odpowiedzą również na wszystkie pytania i pomogą załatwić wszelkie formalności dotyczące załatwianego kredytu. A co jest najlepsze? Że nic za to nie płacisz. Za to, że pomogą Ci przejść przez wszystko co związane z braniem kredytu, płaci im bank. Prowizję od sprzedanego produktu. Jest to doskonała opcja dla wszystkich – bank zyskuje klienta, Ty zyskujesz realną pomoc a Doradca Finansowy otrzymuje swoje wynagrodzenie.

Czy ekspert finansowy pomoże osobie zza granicy?

O to zupełnie się nie martw. Jeżeli mieszkasz za granicą to tym bardziej masz powód, aby skontaktować się ze specjalistą. Kredyty dla obcokrajowców, albo Polaków na emigracji, często są bardziej skomplikowaną sprawą niż dla osób mieszkających w kraju. Na szczęście nasi eksperci bez problemu pomogą również takiej osobie. Nie tylko wybrać odpowiednią ofertę (co mogłoby być trudne, będąc za granicą, bez możliwości udania się do konkretnych placówek), ale również dadzą wskazówki co należy zrobić, aby cała procedura uzyskania kredytu poszła szybko i sprawnie. Prawdopodobnie najwygodniejszym wyjściem będzie wysłanie komuś w kraju upoważnienia. O tym jednak możesz przeczytać w osobnym artykule.

Kredyt to często duże zobowiązanie, dlatego warto negocjować jego warunki, aby jak najmniej odciążyć domowy budżet. Dobrze jest to jednak robić z głową, albo doradzić się eksperta finansowego.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

0 Komentarze

  1. Mateusz pisze:

    Negocjacje z bankiem, to bardzo ważny proces do którego powinniśmy przygotować się najlepiej jak można, wszak negocjujemy warunki kredytu, który prawdopodobnie będzie na całe nasze życie. Najlepiej do negocjacji mieć drugą ofertę z konkurencyjnego banku jako „podkładkę” do negocjacji. Podczas samych negocjacji należy być osobą twardo dyktującą warunki.