Fintech to przyszłość banków w Polsce?

Współkredytobiorca przy dochodach za granicą
Współkredytobiorca przy dochodach z zagranicy
4 stycznia, 2019
Jakich kredytów udzielają banki w Polsce
Jakich kredytów udzielają banki w Polsce?
4 stycznia, 2019
Show all
FinTech to przyszłość banków w Polsce

Fintech to przyszłość banków w Polsce?

Fintech to skrót od technologi finansowej. Jest to termin zbiorczy dla każdego rodzaju innowacji technologicznej wykorzystywanej do wspierania lub też świadczenia usług finansowych. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne, które tworzy wiele zmian w sektorze finansowym i daje początek szeregowi nowych modeli biznesowych, aplikacji, procesów czy też produktów.

Firma fintech, która ma licencję bankową jest bankiem i jako taka podlega nadzorowi, tak jak każda inna instytucja bankowa zgodnie z prawem Unii Europejskiej.

Wszyscy dostawcy usług finansowych są w coraz większym stopniu uzależnieni od technologii. Według wielu źródeł w Polsce nadchodzą banki fintech. Tradycyjne banki z pewnością zyskają nową konkurencję. Jest to zła wiadomość dla tych instytucji. Z kolei dla kredytobiorców może to być ciekawe rozwiązanie, jeśli tylko będzie zapewniało sprawniejszą obsługę oraz niższe koszty. Dotyczyć to ma zarówno klientów detaliczny, jak i firm. Powstawanie banków fintech już jest widoczne. Oferują one konta oszczędnościowe.

Wielu fachowców sektora finansowego dostrzega szansę dla fintech, która może być konkurencyjna dla tradycyjnej bankowości. Aby temu zapobiec tradycyjne banki mogą zdecydować się na ścisłą współpracę z Fintech. Z pewnością wiele współczesnych banków czuje się zagrożona, ponieważ obawiają się, że zostaną zastąpieni. Jednak to czy te obawy są w rzeczywistości uzasadnione, zależy w dużej mierze od tego jaki model biznesowy ma bank. Zagłębiając się w temat wiele współczesnych banków, zdało sobie sprawę, że ich działalność z pewnością skorzystałaby na tej współpracy – szczególnie pod względem korzyści dla Klientów.

FinTech to przyszłość banków w Polsce

Tradycyjni gracze na rynku bankowości są wciąż na wczesnym etapie innowacyjnych rozwiązań zorientowanych na kredyty dla osób pracujących za granicą. Szczególnie w porównaniu do tego co oferuje fintech. Fintech oferuje usługi dostępne za pośrednictwem nietradycyjnych kanałów, takich jak media społecznościowe. Prognozuje się, że do 2020 roku media społecznościowe będą podstawowym środkiem łączącym, angażującym oraz informującym Klienta. Będzie to również wiarygodne miejsce, w którym Klienci będą mogli porównywać oferty banków.

Prognozuje się, że ponad dziewięćdziesiąt procent banków spodziewa się do 2020 roku wzrostu wykorzystania aplikacji mobilnych, znacznie wyższych niż jakikolwiek inny sektor finansowy.

Fintech oferuje wąsko zdefiniowane, ale bardzo skutecznie opracowane rozwiązania. Dzięki czemu udaje się wkroczyć i w wielu przypadkach przejąć segmenty zaniedbane przez tradycyjne banki pod względem oferty. W szczególności są to rozwiązania dostępne dla Klientów, którzy nie mogą uzyskać pożyczek ze względu na bardzo niską zdolność kredytową. Ponadto fintech oferuje rozwiązania dla Klientów, którzy nie są w stanie zabezpieczyć pożyczek z obecnie tradycyjnych źródeł.

Powyższy artykuł pokazuje, że możliwa jest bardzo ciekawa przyszłość bankowości.

Masz pytania? Skontaktuj się z Niezależnym Ekspertem Finansowym: +48 533 88 78 78

1 Komentarz

  1. Mateusz pisze:

    Nigdy wcześniej nie spotkałem się z terminem Fintech, jednak po przeczytaniu artykuły wydaje się bardzo interesującym rozwiązaniem. Wydaje się, że będzie to pewnego rodzaju konkurencja dla tradycyjnych banków, które aktualnie narzuciły bardzo wysokie marże, ponieważ rywalizują we własnym zamkniętym kręgu.